Alicja Adamczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alicja Adamczak
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 lipca 1949
Dwikozy
Zawód, zajęcie prawniczka, rzecznik patentowy
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Uczelnia Politechnika Świętokrzyska
Stanowisko prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (2002–2019)
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Alicja Adamczak (ur. 14 lipca 1949 w Dwikozach[1]) – polska prawniczka, radca prawny, nauczyciel akademicki, rzecznik patentowy, w latach 2002–2019 prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1971 ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W białostockiej filii UW w 1996 uzyskała stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy zatytułowanej Pełnomocnik w postępowaniu patentowym[2]. Ukończyła także aplikację sędziowską, uzyskała uprawnienia radcy prawnego i rzecznika patentowego[1]. Jako nauczyciel akademicki związana z Wydziałem Zarządzania i Modelowania Komputerowego Politechniki Świętokrzyskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z własnością przemysłową[2]. Przez dwie kadencje kierowała Polską Izbą Rzeczników Patentowych i Krajową Radą Rzeczników Patentowych. Brała udział w tworzeniu przepisów prawnych (w tym prawa własności przemysłowej). Była też redaktorem naczelnym periodyku „Rzecznik Patentowy”[1]. Została członkinią m.in. Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Menadżerów Nauki (EARMA) Polskiej Akademii Nauk[2].

1 lipca 2002 objęła stanowisko prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Urzędem tym kierowała do maja 2019.

W 2000, za wybitne zasługi w tworzeniu prawa ochrony własności przemysłowej, za zasługi w działalności na rzecz Zrzeszenia Rzeczników Patentowych, prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[3].

Jest żoną Stanisława Adamczaka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Nota biograficzna na stronie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. [dostęp 2012-11-26].
  2. a b c Alicja Adamczak w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-11-26].
  3. M.P. z 2001 r. nr 1, poz. 14