Alicja Curanović

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alicja Curanović
Ilustracja
Piotr Szymański, Alicja Curanović, Agnieszka Bryc, 2019
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 16 września 1981
Doktor habilitowana nauk humanistycznych
Specjalność:
stosunki międzynarodowe
religia w stosunkach międzynarodowych
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Doktorat 29 września 2009 – nauki o polityce
Uniwersytet Warszawski
Habilitacja 27 września 2019 – nauki o polityce
Uniwersytet Warszawski
Wykładowczyni, badaczka
Jednostka Katedra Studiów Wschodnich WNPiSM
Stanowisko adiunktka
Okres zatrudn. od 2005

Alicja Cecylia Curanović z domu Dawidowska (ur. 16 września 1981) – polska politolożka, doktor habilitowana nauk humanistycznych specjalizująca się w polityce zagranicznej Rosji, stosunkach w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w znaczeniu czynnika religijnego w stosunkach międzynarodowych, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 2005 stosunki międzynarodowe (praca: Idea solidarności słowiańskiej w polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej), a w 2006, w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW, Wydział Prawa i Administracji (Świadomość religijna a postawy wobec prawa wyznawców prawosławia w III RP) na Uniwersytecie Warszawskim. We wrześniu 2009 na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW obroniła z wyróżnieniem doktorat pt. Czynnik religijny w polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej (promotorprof. Stanisław Bieleń)[1][2]. W 2019 otrzymała na UW habilitację nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie cyklu publikacji Tożsamość jako przesłanka aktywności międzynarodowej na przykładzie współczesnej Rosji[3].

Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla młodych uczonych (program START 2011 i 2012). Laureatka Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodych Wybitnych Naukowców (2014–2016)[1].

Odbyła staże oraz prowadziła badania m.in. w Harriman Institute, na Uniwersytecie Columbia, MGIMO, Uniwersytecie Stanforda (stypendium Fundacji Kościuszkowskiej), Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Nauk Humanistycznych w Moskwie, Davis Center for Russian and Eurasian Studies Uniwersytetu Harvarda (jako profesor wizytująca Fundacji Fulbrighta)[1].

Zawodowo związana z Zakładem Historii i Teorii Stosunków Międzynarodowych Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Od 2010 jako adiunktka. Po reorganizacji Wydziału w 2019 znalazła się w Katedrze Studiów Wschodnich WNPiSM[4].

Wybrane monografie[edytuj | edytuj kod]

  • Prezydent on-line. Wizerunek głowy państwa w odbiorze społecznym w przestrzeni poradzieckiej. Kazus Rosji na tle wybranych państw WNP, Warszawa: Rambler, 2016 (wspólnie z Szymonem Kardasiem).
  • The Religious Factor in Russia’s Foreign Policy, London-New York: Routledge, 2012.
  • Rosja w WikiLeaks, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2011 (wspólnie z Szymonem Kardasiem).
  • Czynnik religijny w polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2010.
  • Aktywność Federacji Rosyjskiej w regionie Arktyki w kontekście rywalizacji mocarstw, Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, Lublin 2010.
  • Polityka zagraniczna Federacji Rosyjskiej w okresie prezydentury Władimira Putina: próba bilansu, Warszawa: Instytut Stosunków Międzynarodowych, 2008 (wspólnie z Szymonem Kardasiem i Radosławem Alfem).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dr Alicja Curanović, „Instytut Stosunków Międzynarodowych”, 6 lutego 2013 [dostęp 2018-08-09] (pol.).
  2. Czynnik religijny w polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej. – Uniwersytet Warszawski – APD, apd.uw.edu.pl [dostęp 2018-08-09].
  3. Dr Alicja Curanowić – Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych [dostęp 2019-10-03] (pol.).
  4. Katedra Studiów Wschodnich – Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych [dostęp 2019-10-03] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]