Alicja Czerwińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alicja Czerwińska
Małgorzata
Ilustracja
starszy strzelec starszy strzelec
Data i miejsce urodzenia 20 lutego 1926
Warszawa
Data i miejsce śmierci 14 września 1944
Warszawa
Przebieg służby
Stanowiska łączniczka dowództwa batalionu Parasol
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
powstanie warszawskie
Odznaczenia
Krzyż Walecznych (od 1941)
Grób na Powązkach Wojskowych

Alicja Czerwińska ps. „Małgorzata” (ur. 20 lutego 1926 w Warszawie, zm. 14 września 1944 tamże) – starszy strzelec, łączniczka dowództwa batalionie „Parasol” Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego.

Córka Franciszka i Bronisławy z domu Jarosz. Była uczennicą Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Podczas okupacji niemieckiej działała w polskim podziemiu zbrojnym. Najpierw służyła w utworzonym w 1939 r. przez środowisko 16. WDH im. Zawiszy Czarnego działającej przy Liceum im. Stanisława Staszica 1 szturmowej kompanii ciężkich karabinów maszynowych. Następnie przeszła do batalionu „Pegaz” (późniejszego „Parasola”). Była jedną z trzech łączniczek dowództwa tego batalionu.

W pierwszych dniach sierpnia 1944 r. znalazła się na warszawskiej Ochocie, gdzie przyłączyła się do walk powstańczych. Dostała się tam do niewoli niemieckiej, z której następnie uciekła. Przedarła się na Mokotów, i dalej kanałami do Śródmieścia. 4 września dołączyła tam do macierzystego oddziału – batalionu „Parasol”, z którym przeszła na Czerniaków. Zginęła 14 września 1944 podczas walk przy ul. Ludnej 3. Miała 18 lat. Pochowana na Powązkach Wojskowych w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu „Parasol” (kwatera 24A-7-7)[1].

Odznaczona Krzyżem Walecznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]