Alina Kouszyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alina Kouszyk
Аліна Коўшык
Miejsce urodzenia Grodno
Zawód, zajęcie dziennikarka
Alma Mater Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały, Uniwersytet Warszawski
Pracodawca Biełsat TV
Strona internetowa

Alina Kouszyk (biał. Аліна Коўшык; ur. w Grodnie) – białoruska dziennikarka pracująca w Polsce, autorka i prowadząca programy w nadawanej z Polski białoruskojęzycznej stacji telewizyjnej Biełsat TV.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Grodnie[1]. Ukończyła studia na Wydziale Historii Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały[2], uzyskując wykształcenie historyczki i nauczycielki języka angielskiego[1], oraz program magisterski Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością politologia i historia, kierunek – Europa Wschodnia[2], uzyskując wykształcenie politologa[1]. Była doktorantką Polskiej Akademii Nauk[2]. Pracuje w nadawanej z Polski białoruskojęzycznej stacji telewizyjnej Biełsat TV. Jest w niej prowadzącą bloku informacyjnego Studyja „Biełsat” (pol. Studio Biełsat), a także autorką i prowadzącą międzynarodowy programPraSwiet[1].

Alina Kouszyk prowadzi blog kulinarny „1000 i 1 kouszyk”, który jest prawdopodobnie jedynym białoruskojęzycznym blogiem o tej tematyce[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Alina Kouszyk jest mężatką[1], około 2011 roku urodził się jej syn Mikołaj Karol[2]. W wolnym czasie zajmuje się jogą i tangiem argentyńskim[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Alina Kouszyk (biał. • pol.). Biełsat TV. [dostęp 2014-05-20].
  2. a b c d «Трэба выглядаць натуральна». „Narodnaja Wola”. Nr 42 (3783), s. 8, 2013-05-31. Mińsk: UP „Narodnaja Wola”. ISSN 2071-9647 (biał.). 
  3. па-беларуску: кулінарны блог Аліны Коўшык (biał.). labadzienka.by. [dostęp 2016-05-20].