Alteracja (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alteracja
The Alteration
Autor Kingsley Amis
Typ utworu powieść science fiction
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1976
Wydawca Jonathan Cape
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1994
Wydawca Dom Wydawniczy „Rebis”
Przekład Przemysław Znaniecki

Alteracja (tytuł oryg. The Alteration) – powieść fantastycznonaukowa brytyjskiego pisarza Kingsleya Amisa, opublikowana w 1976 roku, w Polsce wydana przez Dom Wydawniczy „Rebis” w 1994 r. w serii Salamandra, w tłumaczeniu Przemysława Znanieckiego[1]. W 1977 książka otrzymała Nagrodę Campbella[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Powieść to historia alternatywna osadzona w świecie, w którym nie miała miejsce reformacja. Bohaterem jest dziesięcioletni chórzysta Hubert Anvil, posiadacz głosu tak pięknego, że władze kościelne chcą poddać go tytułowej alteracji, czyli kastracji[3].

W treści książki pojawiają się znani z naszej historii bohaterowie, m.in. Ławrientij Beria czy Heinrich Himmler (jako wysłannicy Świętego Oficjum, Monsignor Lavrentius i Monsignor Henricus), a bohaterowie powieści czytają powieść Philipa K. Dicka Człowiek z Wysokiego Zamku. Pojawiają się także wariacje innych książek istniejących w naszej rzeczywistości: „Podróże świętego Lemuela” (czyli Podróże Guliwera), „O czym szumi w klasztorach” (O czym szumią wierzby), opowieści o księdzu Bondzie (James Bond), „Władca monstrancji” (Władca Pierścieni), czy „Przebudzenie bazyliszka” J. B. Harrisa (Przebudzenie Krakena Johna Wyndhama).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przewodnik Bibliograficzny (MARC 21, 1973- ). mak.bn.org.pl. [dostęp 2011-10-23].
  2. The John W. Campbell Memorial Award. www2.ku.edu. [dostęp 2011-10-23].
  3. Co by było, gdyby.... ksiazki.wp.pl. [dostęp 2011-10-23].