Am I Evil?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Am I Evil?
Utwór zespołu Diamond Head
z albumu Lightning to the Nations
Wydany 1980
Nagrywany 1979
Gatunek heavy metal
Długość 7:43
Twórca Sean Harris, Brian Tatler
Producent Diamond Head
Wydawnictwo Happy Face

Am I Evil? – utwór brytyjskiej grupy heavymetalowej Diamond Head, wydany na debiutanckim albumie zespołu, Lightning to the Nations. Piosenkę napisali wokalista Sean Harris i gitarzysta Brian Tatler, ukazała się zaś nakładem wytwórni Happy Face Records, należącej do zespołu. Utwór natychmiast zyskał popularność wśród fanów heavy metalu w Wielkiej Brytanii, lecz międzynarodową sławę zyskał po tym, jak zespół Metallica zamieścił własną wersję utworu na stronie B singla Creeping Death z roku 1984. Kolejny raz cover Metalliki ukazał się na podwójnym albumie zespołu, Garage, Inc.. Utwór inspirowany jest piosenką Symptom of the Universe grupy Black Sabbath[1].

Wydanie i odbiór[edytuj | edytuj kod]

Piosenka pojawiła się po raz pierwszy na debiutanckim albumie Diamond Head, Lightning to the Nations, lecz zamieszczono ją również w nowej wersji na drugiej płycie zespołu, Borrowed Time. Nadal stanowi utwór często grany na koncertach zespołu.

Wersje innych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Am I Evil?
Utwór zespołu Metallica
z albumu Creeping Death (singel)
Kill ’Em All (ponowione wydanie)
Garage, Inc.
Wydany 1984
Nagrywany 20 lutego-14 marca 1984, Sweet Silence Studios, Kopenhaga
Gatunek thrash metal
Długość 7:50
Twórca Sean Harris, Brian Tatler
Producent Metallica, Flemming Rasmussen
Wydawnictwo Megaforce Records, Elektra Records

Utwór został najsilniej spopularyzowany przez zespół Metallica, który zamieścił go na japońskiej reedycji swojej debiutanckiej płyty, Kill ’Em All z roku 1988 (oryginalna wersja albumu nie zawiera utworu Am I Evil?), jak też wcześniej na stronie B singla Creeping Death z roku 1984. W roku 1998 utwór, wraz z pozostałymi coverami nagranymi przez Metallikę, znalazł się na dwupłytowym wydawnictwie Garage, Inc.. Piosenka stanowi również częsty element koncertów zespołu. Grupa Diamond Head stwierdziła, że schlebia im cover nagrany przez Metallikę, a zebrane dzięki coverowi tantiemy pozwoliły grupie przetrwać[2]. Własną wersje utworu nagrał też zespół Faith No More.

Oryginalna wersja Am I Evil? zespołu Diamond Head znalazła się w grach wideo Guitar Hero: Metallica oraz Brutal Legend. Wersja zespołu Metallica znajduje się w grze Rock Revolution jako utwór grywalny.

Członkowie tzw. Wielkiej Czwórki thrash metalu, zespoły Metallica, Anthrax, Slayer i Megadeth wykonali utwór wspólnie, podczas koncertu w Sofii. Wykluczywszy członków Slayera, Toma Arayę, Kerry’ego Kinga i Jeffa Hannemana, utwór wykonali wszyscy członkowie czterech kapel. Utwór znalazł się na wydawnictwie wideo The Big Four: Live from Sofia, Bulgaria.

W grze wideo The Neverhood jest scena wideo, w trakcie której bohater gry, Klaymen, wyciąga zawleczkę rozdzielającą dwie połowy krainy Neverhood. W trakcie zbliżania się do siebie połówek krainy, słychać zmodyfikowaną wersję utworu graną przez Metallikę.

Utwór w wersji oryginalnej wykorzystano w filmie Halloween II.

Zespół parodystyczny Beatallica nagrał utwór będący połączeniem Am I Evil? i piosenki And I Love Her Beatlesów. Utwór pod tytułem And I'm Evil znalazł się na albumie Masterful Mystery Tour z roku 2009.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]