Amalie Håkonsen Ous

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amalie Håkonsen Ous
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1996
Norwegia
Klub Nes Ski
Debiut w PŚ 11.03.2015, Drammen (48. miejsce – sprint C)
Pierwsze punkty w PŚ 8.03.2017, Drammen (30. miejsce – sprint C)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Râșnov 2016 Sprint s.dowolny
srebro Râșnov 2016 Sztafeta

Amalie Håkonsen Ous (ur. 23 kwietnia 1996) – norweska biegaczka narciarska, złota medalistka mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym w sprincie.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na arenie międzynarodowej zadebiutowała 29 stycznia 2014 roku we włoskiej dolinie Val di Fiemme podczas mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Wystartowała w jednej konkurencji – sprincie stylem dowolnym, w którym zajęła 13 miejsce[1].

Kolejnym startem w zawodach międzynarodowych był występ na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym. W kazachskim Ałmaty ponownie wystartowała w jednej konkurencji – sprincie rozgrywanym techniką klasyczną, którą ukończyła na 17 miejscu[2].

22 lutego 2016 na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym, w rumuńskim Râșnovie wywalczyła tytuł mistrzyni świata juniorów w sprincie stylem dowolnym[3].

11 marca 2015 roku zadebiutowała w pucharze świata. W biegu sprinterskim rozgrywanym techniką klasyczną w norweskim Drammen zajęła 48 miejsce[4].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
13. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym 2:55,49 min Szwecja Jonna Sundling
17. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym 3:29,01 min Niemcy Victoria Carl
1.Gold medal with cup.svg 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:55,77 min
2.Silver medal with cup.svg 26 lutego 2016 Rumunia Râșnov bieg sztafetowy 4×2,5 km[a] 22:30,7 min +0,6 s  Szwecja

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
4. 29 stycznia 2018 Szwajcaria Goms Sprint stylem dowolnym 2:50,24 min +5,34 s Norwegia Tiril Udnes Weng
13. 31 stycznia 2018 Szwajcaria Goms 10 km stylem klasycznym 27:46,1 min +2:02,5 min Rosja Jana Kirpiczenko
5. 21 stycznia 2019 Finlandia Lahti Sprint stylem klasycznym 3:18,33 min +7,75 s Szwecja Moa Lundgren
48. 25 stycznia 2019 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym (start masowy) 40:31,4 min +4:50,9 min Rosja Anna Żerebjatiewa

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2014/2015 niesklasyfikowana
2015/2016 niesklasyfikowana
2016/2017 116.
2017/2018 106.
2018/2019 niesklasyfikowana

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 48 - 0
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (5 km F) Kuusamo 29.11 (10 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×7,5 km) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (15 km C) Lenzerheide 3.01 (5 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (10 km C) Toblach 8.01 (5 km F) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (10 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 7.02 (30 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (5 km C) Falun 14.02 (10 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×7,5 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (10,5 km C) Québec 4.03 (SP F) Québec 5.03 (10 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×7,5 km) Canmore 11.03 (10 km F) Canmore 12.03 (10 km C) STK punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 51 - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (5 km F) Lillehammer 4.12 (10 km C) LT Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (10 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (5 km C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Toblach 6.01 (5 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (10 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (15 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×7,5 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (10 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 12.03 (30 km C) Québec 17.03 (SP F) Québec 18.03 (10 km C) Québec 19.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 30 - - - - - 1
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×7,5 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (10 km F) Toblach 16.12 (10 km F) Toblach 17.12 (10 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (10 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Val di Fiemme 6.01 (10 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (10 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (10 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (10 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km C) Falun 18.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - - - 56 - - - - - - - - - - - - 30 - - - - - - 33 - - - - - 1
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (10 km F) Lillehammer 2.12 (10 km C) LT Beitostølen 8.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (10 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (10 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (10 km F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (10 km C) Ulricehamn 26.01 (10 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (10 km C) Oslo 10.03 (30 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (10 km C) Québec 24.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - 31 46 52 49 - - - - - - - - - - - 33 - - - - - - - 41 - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF – zawodnik nie ukończył biegu
– zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski FPŚ – Finał Pucharu Świata RT – Ruka Triple LT – Lillehammer Tour STK – Ski Tour Kanada

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Amalie Håkonsen Ous, Marte Mæhlum Johansen, Tiril Udnes Weng, Lotta Udnes Weng

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]