Ambroży (Jermakow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ambroży
Амвросий
Witalij Jermakow
Виталий Ермаков
Arcybiskup wieriejski
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1970
Łużki
Arcybiskup wieriejski
Okres sprawowania od 2018
Rektor Moskiewskiej Akademii Duchownej i seminarium duchownego w Moskwie
Okres sprawowania 2018–2019
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia moskiewska miejska
Śluby zakonne 7 kwietnia 1994
Diakonat 29 maja 1994
Prezbiterat 8 października 1994
Chirotonia biskupia 26 maja 2005
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 26 maja 2005
Konsekrator Aleksy II

Ambroży, imię świeckie Witalij Anatoljewicz Jermakow (ur. 15 czerwca 1970 w Łużkach) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu zasadniczej służby wojskowej rozpoczął naukę w moskiewskim seminarium duchownym. 7 kwietnia 1994 złożył wieczyste śluby zakonne przed jego rektorem, biskupem dmitrowskim Filaretem, przyjmując imię Ambroży na cześć świętego mnicha Ambrożego z Optiny. Ten sam duchowny udzielił mu 29 maja 1994 święceń diakońskich. 8 października biskup piński i łuniniecki Stefan wyświęcił go na hieromnicha[1].

W 1999 ukończył wyższe studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej, uzyskując dyplom kandydata nauk teologicznych za pracę nt. soteriologicznych tekstów św. Jana Chryzostoma. Został zatrudniony w akademii jako wykładowca, kontynuował również pracę dyrygenta chóru studentów uczelni. W sierpniu 2000 patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II wyznaczył go na prorektora kursów dla przyszłych kapłanów przy moskiewskim monasterze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej oraz na dziekana tejże wspólnoty mniszej. 3 czerwca 2004 otrzymał godność igumena, zaś 28 grudnia tego samego roku – archimandryty[1].

26 marca 2005 miała miejsce jego chirotonia na biskupa prokopiewskiego, wikariusza eparchii kemerowskiej. W roku następnym Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zdecydował o jego przeniesieniu do eparchii moskiewskiej jako biskupa pomocniczego z tytułem biskupa bronnickiego. Od 6 października 2008 był biskupem gatczyńskim, pomocniczym eparchii petersburskiej, pełniąc równocześnie funkcję rektora Akademii Duchownej i seminarium duchownego w Petersburgu. W 2013 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zmienił jego tytuł na biskup peterhofski[2]. W 2014 otrzymał godność arcybiskupa[3].

W 2018 r. został mianowany rektorem zespołu moskiewskich szkół duchownych (seminarium duchownego oraz Akademii Duchownej), z równoczesnym przeniesieniem do eparchii moskiewskiej i nadaniem tytułu arcybiskupa wieriejskiego[4]. W następnym roku został namiestnikiem monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie i rektorem działającego przy nim seminarium duchownego[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Konstantyn (Gorianow)
Rektor Petersburskiej Akademii Duchownej
2008 – 2018
Następca
Serafin (Amielczenkow)
Poprzednik
Eugeniusz (Rieszetnikow)
Rektor Moskiewskiej Akademii Duchownej
2018 – 2019
Następca
Pitirim (Tworogow)