Amelia Hanowerska (1783–1810)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amelia Hanowerska
Ilustracja
Amelia Hanowerska w 1797 roku, mal. William Beechey
Herb
księżniczka Wielkiej Brytanii i Hanoweru
Dynastia hanowerska
Data i miejsce urodzenia 7 sierpnia 1783
Royal Lodge w Windsorze
Data i miejsce śmierci 2 listopada 1810
Augusta Lodge w Windsorze
Ojciec Jerzy III Hanowerski
Matka Zofia Charlotta Mecklenburg-Strelitz

Jej Królewska Wysokość Księżniczka Amelia, Her Royal Highness The Princess Amelia (ur. 7 sierpnia 1783 w Royal Lodge w Windsorze, zm. 2 listopada 1810 w Augusta Lodge w Windsorze) – najmłodsze z piętnaściorga dzieci króla Wielkiej Brytanii i elektora Hanoweru, Jerzego III, i królowej Charlotty (córki Karola Ludwika Fryderyka, księcia Mecklenburg-Stelitz-Mirow).

Ulubione dziecko króla Jerzego, który często nazywał ją Emily.

Podobnie jak jej starsze siostry, wychowywała się w odcięciu od świata, chroniona sztywną etykietą. Spotkania z osobami spoza dworu były bardzo rzadkie. Mimo to księżniczka poznała o 21 lat starszego generała Charlesa FitzRoya, młodszego syna barona Southampton, i zakochała się w nim. Generał i księżniczka snuli podobno nawet plany matrymonialne, ale na ich drodze stanęła królowa Charlotta, która kategorycznie zakazała córce dalszych spotkań z FitzRoy'em. Ślub nie doszedł do skutku, jednak para doczekała się nieślubnego syna, Hugh Hundly'ego (zm. 1829)[potrzebny przypis], który później wyjechał do Kraju Przylądkowego i doczekał się potomstwa[potrzebny przypis].

Księżniczka zapadła na zdrowiu w 1795 r. Zdiagnozowano u niej gruźlicę oraz różę. Przyczyną jej śmierci w 1810 r. była prawdopodobnie ta pierwsza choroba. Jej śmierć załamała starego króla Jerzego, który po raz kolejny popadł w obłęd (w 1811 r.), z którego nie wyzdrowiał aż do śmierci[1].

Księżniczka Amelia została pochowana w St George’s Chapel w Windsorze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. C.Phillips, s.202-203.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Charles Phillips: The Illustrated Encyclopedia of Royal Britain. John Haywood, Richard G. Wilson (konsult.). New York: Metro Books, 2011. ISBN 978-1-4351-1835-5.