Amelia Windsor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amelia Windsor
Amelia Sophia Theodora Mary Margaret
ilustracja
Dane biograficzne
Dynastia Windsorowie
(wł. Glücksburgowie)
Data i miejsce urodzenia 24 sierpnia 1995
Cambridge
Ojciec Jerzy Windsor, hrabia St Andrews
Matka Sylvana, hrabina St Andrews
Rodzeństwo Edward Windsor, lord Downpatrick
lady Marina Windsor

Lady Amelia Windsor (Amelia Sophia Theodora Mary Margaret Windsor, ur. 24 sierpnia 1995 w Cambridge) - potomkini brytyjskiej rodziny królewskiej z dynastii Windsorów; córka Jerzego Windsora, hrabiego St Andrews i jego żony, Sylvany, hrabiny St Andrews; praprawnuczka Jerzego V, króla Zjednoczonego Królestwa; zajmuje 39. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu; modelka.

Amelia urodziła się w Cambridge jako trzecie dziecko Jerzego, hrabiego St Andrews i Sylvany, hrabiny St Andrews.

Studiowała język francuski i język włoski na Uniwersytecie Edynburskim[1][2].

W 2017 rozpoczęła karierę modelki. Należy do agencji Storm Model Management[3].

Od urodzenia nosi tytuł lady Windsor. Od czerwca 2019 zajmuje 39. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, za ojcem, a przed stryjecznym bratem. Na listę wpisana została w 2015 na mocy Succession to the Crown Act 2013 - do tego czasu była wykluczona z powodu ślubu jej ojca z kobietą wyznania katolickiego. Nie jest formalnie członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej i wobec tego nie ma obowiązku reprezentowania monarchy w oficjalnych wystąpieniach.

Mieszka w Notting Hill w Londynie[4].

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Amelia urodziła się 24 sierpnia 1995 w Rosie Hospital w Cambridge.

Jej rodzicami są Jerzy Windsor, hrabia St Andrews, potomek brytyjskiej rodziny królewskiej i pretendent do tytułu księcia Kentu i jego żona, Sylvana Windsor, z domu Tomaselli, doktor historii pochodzenia kanadyjskiego.

Jej dziadkami są ze strony ojca Edward, książę Kentu, książę Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów i jego żona, Katarzyna, brytyjska arystokratka; natomiast ze strony matki Maximilian Tomaselli i jego żona, Josiane.

Ma starszego brata, Edwarda, lorda Downpatrick i starszą siostrę, lady Marinę Windsor.

Została ochrzczona w kościele anglikańskim 21 grudnia 1995 w Kaplicy Królewskiej Pałacu Świętego Jakuba w Londynie[5]. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Georgina Stonor, lord Ralph Kerr, pani Jack Hanbury-Tension i Anthony James.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła St. Mary's School w Ascot[6]. Spędziła gap year w Indiach i Tajlandii, a następnie podjęła studia w zakresie filologii włoskiej i francuskiej na Uniwersytecie Edynburskim.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Od 2016 pracuje jako modelka. Obecnie współpracuje z Storm Model Management[7]. Wystąpiła w pokazach Dolce & Gabbana w 2017 i 2019[8].

W maju 2018 we współpracy z Penelope Chilvers wydała swoją pierwszą kolekcję ubrań[9].

W listopadzie 2019 zaprojektowała własną kolekcję biżuterii[10].

Związki z rodziną królewską[edytuj | edytuj kod]

Lady Amelia formalnie nie jest członkinią rodziny królewskiej. Ze względu na odległe pokrewieństwo od króla Jerzego V (którego jest praprawnuczką), nie przysługują jej tytuły księżniczki Zjednoczonego Królestwa. Od urodzenia nosiła tytuł lady Windsor, właściwy córce brytyjskiego hrabiego, nie będącego bezpośrednim sukcesorem monarchy.

W chwili ślubu jej rodziców ojciec utracił prawa do dziedziczenia brytyjskiego tronu, ponieważ jego żona była wyznania katolickiego. Wobec tego żadne z jego dzieci nie zostało wpisane do linii sukcesji tronu. Przepisy te zmieniły się w 2015 roku. Po wejściu w życie Succession to the Crown Act 2013 nazwisko hrabiego Jerzego przywrócono na listę, a także wpisano na nią po raz pierwszy lady Amelię. Starsze rodzeństwo Amelii przyjęło sakrament bierzmowania w wierze katolickiej i wobec tego nadal nie przysługuje im prawo do dziedziczenia tronu. Obecnie - od czerwca 2019 - zajmuje trzydzieste dziewiąte miejsce, za ojcem, a przed stryjecznym bratem.

Nie jest zobowiązana do udziału w oficjalnych wystąpieniach ani reprezentowania królowej. Okazyjnie pojawia się w czasie rodzinnych uroczystości.

Była gościem ceremonii zaślubin Wilhelma, księcia Cambridge z Katarzyną Middleton w kwietniu 2011.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Posiada konto na Instagramie[11].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Edward Windsor, lord Downpatrick Jerzy Windsor, hrabia St Andrews Edward, książę Kentu Jerzy, książę Kentu
Maryna, księżna Kentu
Katarzyna, księżna Kentu William Worsley, 4. baronet
Joyce Morgan Brunner
Sylvana, hrabina St Andrews Maximilian Tomaselli
Josiane Preschez

Przypisy[edytuj | edytuj kod]