American Pie (singel Madonny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy singla Madonny. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
American Pie
Okładka
Singel Madonny
z albumu The Next Best Thing
Wydany Unia Europejska 28 lutego 2000
Stany Zjednoczone 3 marca 2000
Nagrywany 1999
Gatunek pop
muzyka elektroniczna
Długość 4:33
Wydawnictwo Maverick Records
Warner Bros. Records
Producent Madonna
William Orbit
Format płyta kompaktowa
kaseta magnetofonowa
Twórca tekstu Don McLean
Singel po singlu

American Piecover piosenki Dona McLeana wykonywany przez Madonnę, a także pierwszy singel ze ścieżki dźwiękowej do filmu The Next Best Thing (tytuł polski: Układ prawie idealny). Piosenka została wydana na singlu tylko w Europie. W Stanach Zjednoczonych wydanie komercyjnego singla nie nastąpiło, ponieważ wytwórnia chciała podnieść sprzedaż ścieżki dźwiękowej do filmu.

Piosenka została wyprodukowana przez Madonnę i Williama Ørbita, z którym wcześniej piosenkarka współpracowała przy nagrywaniu płyty Ray of Light. W nagraniu utworu wziął także udział Rupert Everett śpiewając w chórkach. Początkowo Madonna nie chciała nagrać tej piosenki, nawet po odniesieniu przez nią ogromnego sukcesu nie polubiła jej. Dlatego piosenka nie została umieszczona na kompilacji GHV2 ani w programach żadnych późniejszych tras koncertowych piosenkarki. Piosenkę jako bonus track umieszczono jedynie na europejskim wydaniu albumu Music.

Do piosenki powstał teledysk nakręcony w Londynie, a wyreżyserował go Philipp Stolzl. W wideoklipie ujęcia Madonny i Ruperta Everetta tańczących na tle amerykańskiej flagi, przeplatają się ze scenami przedstawiającymi współczesnych amerykanów - przekrój obecnego społeczeństwa. W klipie nie brakuje także kontrowersji np. sceny całujących się gejów na tle kościoła.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]