Amerykańska partyzantka na Filipinach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amerykańska partyzantka na Filipinach
American Guerrilla in the Philippines /
I Shall Return
Gatunek wojenny
Rok produkcji 1950
Data premiery Stany Zjednoczone 8 listopada 1950
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 105 min
Reżyseria Fritz Lang
Scenariusz Ira Wolfert (na podstawie powieści Iliffa Davida Richardsona)
Główne role Tyrone Power, Micheline Presle
Muzyka Cyril J. Mockridge
Zdjęcia Harry Jackson
Scenografia Thomas Little, Stuart Reiss
Kostiumy Travilla
Montaż Robert L. Simpson
Produkcja Lamar Trotti
Dystrybucja Twentieth Century Fox

Amerykańska partyzantka na Filipinachamerykański film wojenny z 1950 roku w reż. Fritza Langa na podstawie powieści Iliffa Davida Richardsona pod tym samym tytułem. Obraz znany jest również pod tytułem I Shall Return.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Filipiny, wiosna 1942 roku. Amerykański kuter torpedowy zostaje zniszczony przez japońskie lotnictwo. Ocalałym członkom załogi, a wśród nich dowódcy jednostki chor. Palmerowi udaje się dotrzeć na pobliska wyspę – Leyte. Kupują i zaopatrują łódź by dopłynąć do Australii, jednak po krótkim rejsie sztorm zatapia ich żaglówkę i ponownie wyrzuca na wyspę. Za namową miejscowego plantatora Martineza – męża pięknej Jeanne, której kiedyś pomógł Palmer – rozbitkowie postanawiają pozostać, ukryć się w górach i przetrwać japońską okupację w oczekiwaniu na powrót gen. McArtura, który opuszczając Filipiny obiecał: "Ja wrócę!" (ang. "I shall return!"). Z czasem coraz lepiej zorganizowani i zaopatrywani z zewnątrz, przy masowym poparciu miejscowej ludności zaczynają zwalczać okupantów. W jednej z ostatnich scen filmu, gdy trwa krwawa potyczka z żołnierzami japońskimi, obietnica McArtura zostaje spełniona – powraca jako wyzwoliciel na czele potężnej armii amerykańskiej.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Oryginalny taniec z bambusowymi tyczkami przedstawiony w jednej ze scen filmu, jest autentycznym filipińskim tańcem ludowym zwanym Tinikling, znanym na wyspach od pokoleń i wykonywanym z okazji świąt i różnych uroczystości.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]