Amerykanie pochodzenia białoruskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amerykanie pochodzenia białoruskiego
J. Michael Straczynski.png Larry King.jpg
J. Michael Straczynski · Kirk Douglas · Larry King
Liczebność ogółem
ponad 750 000
Regiony zamieszkania Nowy Jork · New Jersey · Cleveland · Chicago · Los Angeles · Detroit
Języki angloamerykański · białoruski · rosyjski
Główne religie Katolicyzm · Prawosławie · Judaizm · Ateizm
Pokrewne grupy etniczne Rosjanie · Polacy · Inne narody słowiańskie

Amerykanie pochodzenia białoruskiego (białoruski: Беларусы ЗША) – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych, których przodkowie pochodzą z Białorusi, bądź też imigranci z tego kraju.

Liczbę białoruskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych ocenia się na od 650 000 do 750 000 ludzi. Te dane są szacunkowe, nie obejmują przy tym ludzi pochodzenia białoruskiego urodzonych w USA. Ustalenie dokładnej liczby osób pochodzenia białoruskiego jest bardzo ciężkie z wielu powodów. Świadomość narodowa wśród Białorusinów rozwinęła się bardzo późno i jest dosyć słaba (większość z nich na przykład używa na co dzień języka rosyjskiego[1], a nie białoruskiego), wielu przybywając do Stanów Zjednoczonych deklarowało pochodzenie polskie lub rosyjskie, których to krajów Białoruś była częścią (w większości krajów anglosaskich narodowość utożsamiana jest z obywatelstwem). W cenzusie amerykańskim nie ma zresztą takiej kategorii jak „Białorusin”.

Największe społeczności białoruskie zamieszkują obszary metropolitarne Nowego Jorku, New Jersey, Cleveland, Chicago, Los Angeles i Detroit.

Było kilka głównych fal migracji Białorusinów do USA. Najwcześniejsza miała miejsce w czasach przed rewolucją październikową, następna w okresie międzywojennym (głównie z zachodniej części Białorusi), potem w latach 40. i 50. (w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej) oraz po upadku Związku Sowieckiego.

Liczącą się społecznością wśród amerykańskich Białorusinów są żydzi pochodzący z Białorusi, którzy migrować do Stanów zaczęli już w połowie XIX wieku z powodu dyskryminacji ze strony Imperium Rosyjskiego, którego częścią była wówczas Białoruś[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]