Ami Mizuno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ami Mizuno
Ami-chan
Postać z Czarodziejka z Księżyca
Ilustracja
cosplay Czarodziejki z Merkurego
Pierwsze wystąpienie (Patrz niżej)
Twórca Naoko Takeuchi
Dubbing Aya Hisakawa (jap. 久川 綾)
Hisako Kanemoto (Sailor Moon Crystal)
Dane biograficzne
Data urodzenia 10 września 1978
Rodzina ojciec, matka Saeko Mizuno, nienazwany mąż (tylko Parallel Sailor Moon), Ami Jr (córka; tylko Parallel Sailor Moon)
Inne informacje
Wiek 14 (Classic) – 16 (Sailor Stars)

Czarodziejka z Merkurego (jap. セーラーマーキュリー Sērā Mākyurī, Sailor Mercury) – fikcyjna postać z serii mang i anime Sailor Moon autorstwa Naoko Takeuchi. Jej imię to Ami Mizuno (jap. 水野 亜美 Mizuno Ami), można tłumaczyć także jako "Piękno Wody".

Czarodziejka z Merkurego jako pierwsza z wojowniczek dołączyła do Czarodziejki z Księżyca, pełni funkcję "stratega" grupy[1]. Jej moce są związane z żywiołem wody, może używać swojego superkomputera do szybkiej analizy wroga podczas walki. Oprócz głównej części serii Sailor Moon, Ami wystąpiła w swoim własnym opowiadaniu, w mandze pt. Ami's First Love. Pierwotnie historia była opublikowana w tomie 14 mangi, było to jedno z trzech opowiadań z przeznaczeniem na "Special" do serii anime[2].

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wystąpienie
Forma Manga Anime Live-action
Ami Mizuno Akt 2 Odcinek 8 Akt 1
Sailor Mercury Akt 2 Odcinek 8 Akt 2
Dark Mercury Akt 21
Super Sailor Mercury Akt 35 Odcinek 143
Księżniczka Merkury Akt 41
Eternal Sailor Mercury Akt 42
Evil Sailor Mercury Akt 50

Seria przedstawia Ami Mizuno jako 14-letnią uczennicę, żyjącą w dwudziestowiecznym Tokio i uczącą się w Jūban Junior High School w dzielnicy Minato. Jedną z najbardziej podkreślanych cech Ami jest jej niezwykła inteligencja – według jej znajomych z klasy, jej IQ wynosi 300[3]; mówi także płynnie w języku angielskim. Jej rówieśnicy patrzą na nią z mieszaniną podziwu i niechęci, źle interpretując jej nieśmiałość jako snobizm, co sprawia jej kłopot z nawiązywaniem nowych przyjaźni[4].

W dzieciństwie nigdy nie nawiązywała bliskich znajomości. Była także postrzegana jako bystra dziewczyną, która umie się tylko uczyć. W rezultacie nabawiła się strachu przed odrzuceniem i uważała, by nikogo nie zranić, w obawie o stratę tej osoby. Uwielbia czytać i marzy o zostaniu lekarzem, jak jej matka[5]. Pomimo, że jest osobą skrytą i nieszukającą romantycznych relacji, w pierwszej serii była zauroczona (z wzajemnością swoim kolegą ze szkoły – Ryo Urawą[6][7]. W serii Sailor Stars jest także zauroczona Taikim, jednym z zespoły Trzy Gwiazdy[8]. Jest najlepszą przyjaciółką Usagi[9].

W anime Ami staje przed decyzją, dotyczącą możliwości studiowania w Niemczech – udaje się na lotnisko, lecz tuż przed wylotem zmienia zdanie i postanawia pozostać w Japonii i nadal walczyć ze złem wraz z przyjaciółkami[5]. Oprócz czytania, Ami lubi grać w szachy i pływać w celu zrelaksowania się[9][10]. Ami jest jedną z nielicznych dziewcząt w serii, której rodzinna sytuacja jest wyraźnie opisana w anime. Mieszka z matką Saeko, wziętą lekarką, której bardzo często nie ma w domu. Ojciec Ami nie został nazwany, ale w mandze i anime powiedziane jest, że jest podróżującym malarzem, który często wysyła jej obrazy zamiast listów[11]. Jej rodzice są najprawdopodobniej rozwiedzeni, co jednak nie jest wyraźnie zaznaczone w anime, być może ze względu na to, że rozwody stanowią w Japonii tabu. W mandze matka Ami okazuje się być dość bogata. Pokazane jest jak Ami sprawdza wytrzymałość miecza, który wojowniczki otrzymały na Księżycu, używając go do przecięcia pierścionka z diamentem. Gdy reszta wojowniczek panikuje, ona uspokaja je mówiąc, że jej matka ma ich wiele więcej[12].

Sailor Mercury[edytuj | edytuj kod]

Ami dzięki Piórze Transformacji Merkurego potrafi zmienić się w Sailor Mercury. Nosi strój w odcieniach koloru niebieskiego[3]. Jej osobowość nie różni się od tej sprzed transformacji, chociaż posiada pewne specjalne umiejętności. W języku japońskim planeta Merkury nosi nazwę Suisei (jap. 水星): pierwsze kanji znaczy "woda", a drugie wskazuje na obiekt astronomiczny. Choć użyto rzymskiej nazwy planety, moce Sailor Mercury opierają się na wodzie ze względu na ten aspekt japońskiej mitologii[13].

Z czasem staje się znacznie silniejsza i potężna, Sailor Mercury zyskuje dodatkowe moce. Pierwsza zmiana ma miejsce w 35 akcie mangi, kiedy zdobywa Mercury Crystal, jej strój staje się podobny do stroju Super Sailor Moon. Nie podano nazwy transformacji[14]. Ami także przemienia się w Sailor Mercury dzięki Pałeczce Transformacji Merkurego, a jej trzecią i ostatnią przemianą w anime jest Super Sailor Mercury dzięki Pałeczce Kryształowej Transformacji Merkurego. Ostatnią transformacją Ami jest Eternal Sailor Mercury, pojawia się ona tylko w mandze i jest najdoskonalszą postacią Senshi.

Dark Sailor Mercury[edytuj | edytuj kod]

W PGSM, Ami zostaje porwana przez Królestwo Ciemności i staje się Dark Mercury. Ta forma pojawia się w 21 akcie jako sługa Kunzite. Dark Merkury powstaje, gdy Kunzite wystawia ją bezpośrednio na działanie mocy Królowej Metalii, co powoduje drastyczne zmiany jej osobowości, zmienia się również jej strój. Powróciła do siebie dopiero w akcie 28, gdy zrozumiała, jak zraniła Sailor Moon. Nie pamiętała nic, co robiła jako Dark Mercury.

Księżniczka Merkury[edytuj | edytuj kod]

Symbol Merkurego.

Księżniczka Merkury (jap. プリンセス・マーキュリー Purinsesu Mākyurī, Princess Mercury) – w mandze Ami była Księżniczką na swojej rodzinnej planecie – Merkurym. Była także obrończynią Księżniczki Serenity. W mandze była związana z Zoisite. Jeszcze za czasów Srebrnego Millenium jako księżniczka mieszkała w zamku Mariner Castle – zamku orbitującym wokół Merkurego. Królowa Serenity dała go jej, kiedy Księżniczka się urodziła[15].

Transformacja[edytuj | edytuj kod]

Anime[edytuj | edytuj kod]

 • Mercury Power, Make Up! (jap. マーキュリー・パワー・メイク・アップ Mākyurī Pawā Meiku Appu, Potęgo Merkurego, działaj!)[3]
 • Mercury Star Power, Make Up! (jap. マーキュリー・スター・パワー・メイク・アップ Mākyurī Sutā Pawā Meiku Appu, Gwiezdna Potęgo Merkurego, działaj!)[5]
 • Mercury Crystal Power, Make Up! (jap. マーキュリー・クリスタル・パワー・メイク・アップ Mākyurī Kurisutaru Pawā Meiku Appu, Kryształowa Potęgo Merkurego, działaj!)[11]

Manga[edytuj | edytuj kod]

 • Mercury Power, Make Up! (jap. マーキュリー・パワー・メイク・アップ Mākyurī Pawā Meiku Appu, Potęgo Merkurego, Przemień Mnie!)
 • Mercury Star Power, Make Up! (jap. マーキュリー・スター・パワー・メイク・アップ Mākyurī Sutā Pawā Meiku Appu, Gwiezdna Potęgo Merkurego, Przemień Mnie!)
 • Mercury Planet Power, Make Up (jap. マーキュリー・プラネット・パワー・メイク・アップ Mākyurī Puranetto Pawā Meiku Appu, Planetarna Potęgo Merkurego, Przemień Mnie!)[16]
 • Mercury Crystal Power, Make Up! (jap. マーキュリー・クリスタル・パワー・メイク・アップ Mākyurī Kurisutaru Pawā Meiku Appu, Kryształowa Potęgo Merkurego, Przemień Mnie!)

Ataki[edytuj | edytuj kod]

 • Shabon Spray! (jap. シャボン・スプレー Shabon Supurē, Mydło, Powidło!)[3]
 • Shabon Spray Freezing! (jap. シャボン・スプレー・フリージング Shabon Supurē Furījingu, Mydło, Powidło, Lód!)[17]
 • Shine Aqua Illusion! (jap. シャイン・アクア・イリュージョン Shain Akua Iryūjon, Błyszcząca woda siły doda!)[5]
 • Mercury Aqua Rapsody! (jap. マーキュリー・アクア・ラプソディー Mākyurī Akua Rapusodī, Wodna Rapsodia!)[11]
 • Mercury Aqua Mirage! (jap. マーキュリー・アクア・ミラージュ Mākyurī Akua Mirāju) (użyty tylko w odcinku specjalnym)

Przedmioty[edytuj | edytuj kod]

Transformacja[edytuj | edytuj kod]

 • Pióro Transformacji Merkurego (jap. マーキュリー変身ペン Mākyurī Henshin Pen, Mercury Transformation Pen) – przypomina zwykłe pióro, ale jest zakończone małym, niebieskim kamieniem, który świeci się w czasie transformacji. Ami dostaje je, gdy Yuma Garoben próbuje zabrać jej energię. Luna rozpoznaje w niej wojowniczkę i ofiarowuje jej pióro. Dzięki niej Ami zmienia się w Sailor Mercury[4].
 • Pałeczka Gwiezdnej Transformacji Merkurego (jap. マーキュリー・スター・パワー・スティック Mākyurī Sutā Pawā Sutikku, Mercury Star Power Stick) – różdżka z niebieską rękojeścią, zwieńczoną złotą koroną oraz ze złotą główką w kształcie pięcioramiennej gwiazdy z niebieskim kamieniem w środku. Ami nie otrzymuje jej, jak reszta dziewczyn, z rąk Luny i Artemisa, ale od Chibiusy i Mamoru, którzy jadą po nią na lotnisko, gdy ma wyjeżdżać na stypendium. Jak i pióro, pozwala Ami zmieniać się w Czarodziejkę z Merkurego, która jednak posiada większą moc i silniejsze ataki[18].
 • Pałeczka Kryształowej Transformacji Merkurego (jap. マーキュリー・クリスタル・チェンジ・ロッド Mākyurī Kurisutaru Chenji Roddo, Mercury Crystal Change Rod) – różdżka o różowej rękojeści ze złotymi zdobieniami i niebieskawymi skrzydełkami, zwieńczona niebieskim kryształem, na którym znajduje się jeszcze główka w postaci złotej pięcioramiennej gwiazdy. Czarodziejka otrzymuje ją, gdy Pegaz swoją mocą zmienia poprzednią pałeczkę). Ta różdżka pozwala Ami zmieniać się w Super Sailor Mercury, która jest ostateczną formą Czarodziejki w anime[14].
 • Kryształ Merkurego (jap. マーキュリー・クリスタル Mākyurī Kurisutaru, Mercury Crystal) – kryształ Senshi. Ami użyła go do transformacji w Eternal Sailor Mercury.

Ataki[edytuj | edytuj kod]

 • Wodna Harfa Merkurego (jap. マーキュリー・ハープ Mākyurī Hāpu, Mercury Harp) – przedmiot w kształcie harfy/liry używany przez Super Sailor Mercury, a w mandze również przez Eternal Sailor Mercury, do przeprowadzania ataku Mercury Aqua Rhapsody[14]. Gdy Czarodziejka gra na tym instrumencie oraz wypowiada zaklęcie, wywołuje emisję wodnych strumieni, wydobywających się z wnętrz przedmiotu. W mandze Mercury zdobywa go podczas bitwy z Fish Eye, natomiast w anime po raz pierwszy pojawia się, gdy Czarodziejka walczy z VesVes. Należy zaznaczyć, iż w mandze przedmiot jest rzeczywistym instrumentem, natomiast w anime składa się on z wody. Symbol harfy widoczny jest także na Kryształowej Pałeczce Transformacji Merkurego.

Inne[edytuj | edytuj kod]

 • Urządzenia Komunikacyjne (jap. 通信機 Tsūshin-ki, Communication Device)
 • Zegarek Komunikacyjny (jap. 腕時計型の通信機 Udedokei Kata no Tsūshin-ki, Communication Watch)
 • Wirtualne Okulary (jap. マーキュリー・ゴーグル Mākyurī Gōguru, Mercury Goggle)
 • Super Komputer (jap. スパー・コンピュター Supā Konpyutā, Super Computer)[19]

Aktorki[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym anime głosu Ami użyczyła Aya Hisakawa, a w serialu Sailor Moon CrystalHisako Kanemoto.

W musicalach Sailor Moon w jej rolę wcieliły się aktorki: Ayako Morino, Yukiko Miyagawa, Hisano Akamine, Mariya Izawa, Chieco Kawabe, Manami Wakayama, Miyabi Matsuura, Momoyo Koyama oraz Yume Takeuchi.

W serialu Bishōjo senshi Sailor Moon rolę Ami odegrała Chisaki Hama oraz Kanki Matsumoto (jako mała Ami).

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku, w 15. Anime Grand Prix, organizowanym przez magazyn Animage, postać Ami Mizuno zajęła 1. miejsce w kategorii: najlepsza postać żeńska[20]. Rok później zajęła miejsce drugie[21], a dwa lata później – piąte[22]. W pierwszym oficjalnym sondażu popularności postaci z serii Sailor Moon, Sailor Mercury była czwartą najbardziej popularną postacią z trzydziestu ośmiu pozycji[23].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Anne Allison. A Challenge to Hollywood? Japanese Character Goods Hit the US. „Japanese Studies”. 20 (1), s. 67–88, 2000. Routledge. DOI: 10.1080/10371390050009075. 
 2. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 13. 
 3. a b c d Tensai shōjo wa yōma na no? Kyōfu no sennōjuku. Sailor Moon Classic. TV Asahi. Odcinek 8.
 4. a b Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 1, akt 2. 
 5. a b c d Senshi no yūjō! Sayonara Ami-chan. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 62.
 6. Ami-chan e no koi!? Mirai yochi no shōnen. Sailor Moon Classic. TV Asahi. Odcinek 27.
 7. Mō koi kara nigenai! Ami to Mamoru taiketsu. Sailor Moon Classic. TV Asahi. Odcinek 41.
 8. Hoshi ni takusu yume to roman! Taiki no henshin. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 177.
 9. a b Mizu no rabarinsu! Nerawareta Ami. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 97.
 10. Yūjō no tame! Ami to Beruche gekitotsu. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 71.
 11. a b c Shin no pawā bakuhatsu! Ami kokoro no shirabe. Sailor Moon SuperS. TV Asahi. Odcinek 151.
 12. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 3, akt 11. 
 13. Patrick Drazen: Anime Explosion! The What? Why? & Wow! of Japanese Animation. Berkeley, Kalifornia: Stone Bridge Press, s. 286. ISBN 1-880656-72-8.
 14. a b c Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 12, akt 35. 
 15. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 15, akt 41. 
 16. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 7, akt 24. 
 17. Mamoru to Usagi no bebīshittā sōdō. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 53.
 18. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 4, akt 15. 
 19. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 1, akt 3. 
 20. 第15回アニメグランプリ [1993年5月号] (jap.). Animage. [dostęp 2014-04-05].
 21. 第16回アニメグランプリ [1994年5月号] (jap.). Animage. [dostęp 2014-04-05].
 22. 第17回アニメグランプリ [1995年5月号] (jap.). Animage. [dostęp 2014-04-05].
 23. Naoko Takeuchi: Bishoujo Senshi Sailor Moon. T. 3. Kodansha. ISBN 4-06-178806-X.