Ana (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ana
Autor Roberto Santiago
Tematyka dreszczowiec
Data powstania 2017
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Hiszpania
Język język hiszpański
Data wydania 2017
Wydawca Wydawnictwo Planeta
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 3 października 2018
Wydawca Muza SA
Przekład Grzegorz Ostrowski, Joanna Ostrowska

Anahiszpański thriller prawniczy autorstwa Roberto Santiago z 2017. Powieść została wydana nakładem wydawnictwa Planeta[1]. Polskim tłumaczeniem zajęli się Joanna i Grzegorz Ostrowscy. Polska premiera pozycji miała miejsce 8 października 2018, a książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza. Ana jest pierwszą powieścią dla dorosłych tego autora. Opowiada o prawniczce, Anie, której brat zostaje oskarżony o morderstwo. Mimo że kobieta od pięciu lat nie zajmuje się tego typu sprawami postanawia bronić członka rodziny[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Ana jest uzależniona od leków i alkoholu. Dawniej była wybitną prawniczką, jednak od pięciu lat zajmuje się tylko drobnymi sprawami. Gdy budzi się z łóżku młodego, nieznajomego mężczyzny z którym najprawdopodobniej odbyła upojną noc odbiera telefon od swojego brata. Okazuje się, że jest on oskarżony o morderstwo. Ana, mimo że nie utrzymywała z nim kontaktu od lat, postanawia go bronić. Prędko dowiaduje się o uzależnieniu brata od hazardu. Gdy poprzedniej nocy jego gra nie poszła tak, jakby tego sobie życzył poszedł do pomieszczenia biurowego z osobą zarządzającą kasynem, po czym zabił ją, co zostało nagrane na taśmie. Alejandro od razu przyznaje się do winy. Prędko wychodzi też na jaw, że młodszy o trzy lata brat Any ma dwudziestodwuletnią żonę pochodzącą z Polski, Helenę Kowalczyk, oraz dwuletniego synka.

Nim Alejandro zostaje dowieziony do aresztu popełnia samobójstwo. Jego żona zostaje obarczona blisko milionowym długiem. Ana, aby pomóc swojej bratowej, rozpoczyna batalie z największym hazardowym koncernem w Hiszpanii. Próbuje udowodnić, że jej brat był zmuszany do gry przez zarządzających kasynem.

Odbiór w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Książka była promowana hasłem Zarwij noc z Aną[3]. Na portalu Lubimy Czytać w grudniu, dwa miesiące po polskiej premierze, zdobyła średnią głosów 8,03/10 przy 95 ocenach oraz 57 opiniach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ana - Roberto Santiago | Planeta de Libros [dostęp 2018-12-23] (hiszp.).
  2. a b Ana, Lubimyczytać.pl [dostęp 2018-12-23] (pol.).
  3. Zarwij noc z „Aną” – przedpremierowe czytanie thrillera Roberta Santiago w warszawskiej kluboksięgarni Tarabuk | Booklips.pl, booklips.pl [dostęp 2018-12-23].