Anastasija Słonowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anastasija Słonowa
Data i miejsce urodzenia 10 czerwca 1991
Leninogorsk, ZSRR
Wzrost 163 cm
Debiut w PŚ 21.11 2009, Beitostølen
(74. miejsce – 10 km)
Pierwsze punkty w PŚ 5.02 2012, Rybińsk
(23. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kazachstan
Mistrzostwa świata młodzieżowców
srebro Liberec 2013 10 km s. dowolnym
Asian Games logo.svg Igrzyska Azjatyckie
złoto Astana–Ałmaty 2011 sztafeta
Uniwersjada
złoto Szczyrbskie Jezioro 2015 Sprint s. dowolnym
złoto Szczyrbskie Jezioro 2015 15 km s. dowolnym
srebro Szczyrbskie Jezioro 2015 5 km s. klasycznym
srebro Szczyrbskie Jezioro 2015 Sztafeta 3×5 km
Zakończenie kariery: 2015 r.

Anastasija Aleksandrowna Słonowa (ros. Анастасия Александровна Слонова; ur. 10 czerwca 1991 w Leninogorsku) – kazachska biegaczka narciarska, wicemistrzyni świata młodzieżowców.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Anastasija Słonowa pojawiła się 16 listopada 2007 roku w Muonio, gdzie w zawodach FIS Race zajęła 55. miejsce w eliminacjach sprintu techniką klasyczną. W lutym 2008 roku wystartowała na mistrzostwach świata juniorów w Malles Venosta, jednak plasowała się w szóstej dziesiątce. Jeszcze trzykrotnie startowała na imprezach tego cyklu, najlepszy wynik osiągając na MŚJ w Otepää w 2011 roku, gdzie była czwarta w biegu łączonym na 10 km. Czwarta była także rok wcześniej w sztafecie. Swój największy dotychczasowy sukces osiągnęła w 2013 roku, kiedy podczas mistrzostw świata U-23 w Libercu zdobyła srebrny medal na dystansie 10 km techniką dowolną.

W Pucharze Świata zadebiutowała 21 listopada 2009 roku w Beitostølen mając zaledwie 18 lat. Wystartowała w biegu na 10 km stylem dowolnym zajmując 74. miejsce. Pierwsze pucharowe punkty zdobyła 5 lutego 2012 roku w Rybińsku, gdzie zajęła 23. miejsce w biegu łączonym na 15 km. Najlepsze wyniki w klasyfikacji generalnej osiągnęła w sezonie 2012/2013, który ukończyła na 76. pozycji. W 2011 roku wystartowała w sprincie stylem dowolnym na mistrzostwach świata w Oslo, jednak nie przebrnęła eliminacji.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
46. 13 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 10 km stylem klasycznym 28:17,8 min +3:38,8 min Polska Justyna Kowalczyk
16. 19 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana Sprint drużynowy stylem klasycznym[1] 16:04,05 min  Norwegia

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
54. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 3:03,9 min Norwegia Marit Bjørgen
32. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km bieg łączony 40:57,6 min +4:33,5 min Norwegia Therese Johaug
12. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[2] 14:29,57 min  Norwegia
48. 24 lutego 2015 Szwecja Falun 10 km stylem dowolnym 25:08,8 min +3:53,0 min Szwecja Charlotte Kalla
12. 26 lutego 2015 Szwecja Falun bieg sztafetowy 4×5 km[3] 49:04,7 min LPD  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
DNS 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym - - Niemcy Hanna Kolb
16. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 10 km stylem klasycznym 29:23,2 min +1:44,6 min Rosja Marija Guszczina
6. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km łączony 43:52,5 min +48,4 s Norwegia Martine Ek Hagen
29. 22 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym - - Rosja Jelena Sobolewa
2.Silver medal with cup.svg 24 stycznia 2013 Czechy Liberec 10 km stylem dowolnym 27:50,4 min +29,5 s Norwegia Ragnhild Haga
5. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km łączony 40:16,9 min +36,3 s Norwegia Ragnhild Haga

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
50. 23 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sprint stylem dowolnym - - Francja Laure Barthélémy
55. 27 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 10 km stylem dowolnym 25:24,7 min +25,0 s Norwegia Therese Johaug
27. 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 10 km łączony 31:57,1 min +2:55,0 min Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
53. 5 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 5 km stylem dowolnym 13:44,4 min +1:49,4 min Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
6. 6 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sztafeta 4x3.3 km[4] 38:22,4 min +2:05,8 min  Norwegia
21. 27 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 5 km stylem klasycznym 13:33,9 min +1:07,7 min Finlandia Krista Lahteenmaki
10. 29 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 10 km łączony 30:51,0 min +1:44,4 min Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
3. 31 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sztafeta 4x3,3 km[5] 42:19,2 min +39,5 s Norwegia Norwegia
6. 26 stycznia 2011 Estonia Otepää 5 km stylem dowolnym 13:50,6 min +21,7 s Norwegia Ragnhild Haga
25. 28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym - - Niemcy Lucia Anger
4. 30 stycznia 2011 Estonia Otepää 10 km łączony 31:08,4 min +5,5 s Norwegia Heidi Weng
9. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää Sztafeta 4x3.3 km[6] 35:03.6 min +2:23,7 min  Norwegia

Uniwersjada[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
DNS. 31 stycznia 2011 Turcja Erzurum 10 km - bieg łączony 31:11.6 min nie wystartowała Słowacja Alena Procházková
1.Gold FISU.svg 25 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Sprint stylem dowolnym
5. 26 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Sprint dr stylem klasycznym[7] 19:56,98 min +23,76 s Rosja Rosja I
2.Silver FISU.svg 28 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro 5 km stylem klasycznym 13:09,5 min +18,1 s Rosja Oksana Usatowa
2.Silver FISU.svg 30 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Sztafeta 3x5 km[8] 47:47.1 min +43.6 s Rosja Rosja
1.Gold FISU.svg 31 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro 15 km stylem dowolnym 44:47.1 min

Igrzyska azjatyckie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
1.Gold medal with cup.svg 5 lutego 2011 Kazachstan Ałmaty Sztafeta 4×5 km[9] 1:01:45,1 h

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Słonowa nie stała na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2014/2015

Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (10 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (10 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (10 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (15 km C) Oberhof 1.01 (2.8 km F) Oberhof 2.01 (10 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (16 km F) Dobbiaco 7.01 (5 klm C) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Otepää 16.01 (10 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2x7.5 km) Canmore 5.02 (10 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2x7.5 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (30 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (2.5 km C) Falun 20.03 (2x5 km) Falun 21.03 (10 km F) Finał Pucharu Świata punkty
74 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (10 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (5 klm C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Nordic Opening Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (10 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (15 km F) Oberhof 31.12 (2.5 km F) Oberhof 1.01 (10 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x5 km) Tobalch 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (16 km F) Val di Fiemme 8.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (10 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x5 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (10 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x5 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (2.5 km C) Falun 19.03 (2x5 km) Falun 20.03 (10 km F) Finał Pucharu Świata 20.03 punkty
- - - - - - - 52 - - - - - - - - - - - 40 - - - 47 - - - - - - - - 0
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (5 km F) Kuusamo 27.11 (10 km C) Nordic Opening Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (10 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (2.5 km F) Oberhof 30.12 (10 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x5 km) Toblach 3.01 (3 km C) Toblach 4.01 (SP F) Toblach 5.01 (15 km F) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (10 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (10 km F) Rybińsk 5.02 (2x7.5 km) Nové Město na Moravě 11.02 (15 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (10 km C) Lahti 3.03 (2x7.5 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (2.5 km F) Falun 17.03 (10 km C) Finał Pucharu Świata 18.03 punkty
60 55 55 30 34 - 64 - - - - - - - - - - - - - - - - - 49 23 48 54 30 - - - 36 - - - - 10
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (5 km F) Kuusamo 2.12 (10 km C) Nordic Opening Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (10 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2 × 7,5 km) Oberhof 29.12 (3 km F) Oberhof 30.12 (9 km C) Münstertal 1.01 (SP F) Cortina-Toblach 3.01 (15 km F) Toblach 4.01 (3 km C) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (10 km C) Sochi 1.02 (SP F) Sochi 2.02 (2 × 7,5 km Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (10 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (10 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (10 km C) Finał Pucharu Świata 24.03 punkty
63 56 35 37 37 16 21 50 21 - - - - - - - - - - 55 - - - - - - - - - - - 35
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Nordic Opening Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 30.12 (9 km C) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Cortina-Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 7,5 km) Finał Pucharu Świata 16.03 punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - 47 31 - - - - - - - - - 0
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 46 34 - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Jelena Kołomina, Anastasija Słonowa
  2. Skład drużyny: Anastasija Słonowa, Jelena Kołomina
  3. Skład zespołu: Anna Stojan, Marina Matrosowa, Olga Mandrika, Anastasija Słonowa
  4. Skład drużyny: Jekatierina Siemionowych, Anastasija Słonowa, Jelena Sachnowa, Marina Matrosowa
  5. Skład drużyny: Marina Matrosowa, Jekatierina Siemionowych, Jelena Sachnowa, Anastasija Słonowa
  6. Skład drużyny: Anna Stojan, Jekatierina Siemionowych, Olga Mandrika, Anastasija Słonowa
  7. Skład drużyny: Roman Ragozin, Anastasija Słonowa
  8. Skład drużyny: Anna Stojan, Wiktorija Łanczakowa, Anastasija Słonowa
  9. Skład drużyny: Jelena Kołomina, Oksana Jacka, Anastasija Słonowa, Swietłana Małachowa