Anastasija Siedowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anastasija Siedowa
Anastasija Siedowa
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1995
Sarow, Rosja
Reprezentacja  Rosja
Olimpijscy sportowcy z Rosji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 OAR (ZIO 2018)
Debiut w PŚ 27.11.2016, Kuusamo (19. miejsce - 10 km C)
Pierwsze punkty w PŚ 27.11.2016, Kuusamo (19. miejsce - 10 km C)
Pierwsze podium w PŚ 30.12.2018, Toblach (3. miejsce - 10 km F)[a]
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Olimpijscy sportowcy z Rosji
Igrzyska olimpijskie
Brąz Pjongczang 2018 Sztafeta
Reprezentacja  Rosja
Mistrzostwa świata
Brąz Seefeld 2019 Sztafeta
Mistrzostwa świata juniorów
Srebro Liberec 2013 Sztafeta
Srebro Val di Fiemme 2014 Sztafeta
Srebro Ałmaty 2015 5 km s.dowolny
Srebro Ałmaty 2015 Sztafeta
Brąz Liberec 2013 5 km s.dowolny
Brąz Val di Fiemme 2014 5 km s.klasyczny
Mistrzostwa świata młodzieżowców
Złoto Râșnov 2016 10 km s.klasyczny
Złoto Goms 2018 15 km b.łączony
Brąz Râșnov 2016 10 km s.dowolny
Igrzyska olimpijskie młodzieży
Złoto Innsbruck 2012 5 km s.klasyczny
Srebro Innsbruck 2012 Sztafeta mieszana
Olimpijski festiwal młodzieży Europy
Złoto Braszów 2013 5 km s.klasyczny
Złoto Braszów 2013 Sztafeta mieszana
Srebro Braszów 2013 7,5 km s.dowolny
Puchar Świata (U-23)
FIS Crystal Globe.svg 2. miejsce
2017/2018

Anastasija Nikołajewna Siedowa (ros. Анастасия Николаевна Седова; ur. 4 lutego 1995) – rosyjska biegaczka narciarska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Anastasija Siedowa pojawiła się 15 listopada 2009 roku w Muonio, gdzie w zawodach FIS Race zajęła 57. miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym. Na początku 2012 roku wzięła udział w zimowych igrzyskach olimpijskich młodzieży w Innsbrucku, gdzie zwyciężyła w biegu na 5 km stylem klasycznym, a w sztafecie mieszanej zdobyła srebrny medal. W styczniu 2013 roku wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Libercu, gdzie wspólnie z koleżankami z reprezentacji wywalczyła srebrny medal w sztafecie, a indywidualnie była trzecia w biegu na 5 km. Miesiąc później brała udział w olimpijskim festiwalu młodzieży Europy w Braszowie, gdzie zwyciężyła w sztafecie mieszanej. Ponadto zdobyła tam złoto w biegu na 5 km klasykiem oraz srebro na dystansie 7,5 km techniką dowolną. Podczas rozgrywanych w 2014 roku mistrzostw świata juniorów w Val di Fiemme Rosjanki z Siedową w składzie ponownie zajęły drugie miejsce w sztafecie, a Siedowa wywalczyła także brązowy medal w biegu na 5 km stylem klasycznym. Brała także udział w mistrzostwach świata juniorów w Ałmaty w 2015 roku, zajmując drugie miejsce w sztafecie i biegu na 5 km techniką dowolną.

Nie brała udziału w mistrzostwach świata.

Na igrzyskach w Pjongczangu startowała jako reprezentantka ekipy sportowców olimpijskich z Rosji.

Jej brat Piotr również uprawia biegi narciarskie.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
12. 10 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km bieg łączony 40:44,9 min +1:12,8 min Szwecja Charlotte Kalla
8. 15 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 10 km stylem dowolnym 25:00,5 min +1:07,3 min Norwegia Ragnhild Haga
3.Bronze medal.svg 17 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4×5 km[b] 51:24,3 min +43,3 s  Norwegia
11. 25 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:22:17,6 h +4:29,2 min Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
9. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 15 km bieg łączony 37:57,5 min +1:15,3 min Norwegia Marit Bjørgen
11. 28 lutego 2017 Finlandia Lahti 10 km stylem klasycznym 25:24,9 min +1:36,3 min Norwegia Marit Bjørgen
5. 2 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4×5 km[c] 52:21,5 min +2:28,6 min  Norwegia
9. 23 lutego 2019 Austria Seefeld 15 km bieg łączony 36:54,5 min +1:50,4 min Norwegia Therese Johaug
6. 26 lutego 2019 Austria Seefeld 10 km stylem klasycznym 27:02,1 min +1:04,9 min Norwegia Therese Johaug
3.FIS bronze medal.png 28 lutego 2019 Austria Seefeld bieg sztafetowy 4×5 km[d] 55:21,0 min +2:03,8 min  Szwecja
14. 2 marca 2019 Austria Seefeld 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:14:26,2 h +4:40,5 min Norwegia Therese Johaug

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
3.FIS bronze medal.png 23 stycznia 2013 Czechy Liberec 5 km stylem dowolnym 12:35,3 min +11,4 s Niemcy Victoria Carl
4. 25 stycznia 2013 Czechy Liberec 10 km bieg łączony 27:13,0 min +19,0 s Austria Teresa Stadlober
2.FIS silver medal.png 27 stycznia 2013 Czechy Liberec bieg sztafetowy 4×3,3 km[e] 35:41,1 min +2,2 s  Szwecja
6. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 10 km bieg łączony 30:45,8 min +6,7 s Niemcy Sarah Schaber
3.FIS bronze medal.png 2 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 5 km stylem klasycznym 14:05,0 min +13,6 s Rosja Natalja Niepriajewa
2.FIS silver medal.png 3 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×3,3 km[f] 39:54,8 min +7,7 s  Szwecja
2.FIS silver medal.png 4 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 5 km stylem dowolnym 13:26,9 min +5,3 s Niemcy Victoria Carl
5. 6 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km bieg łączony 27:02,8 min 11,0 s Norwegia Sofie Nordsveen Hustad
2.FIS silver medal.png 8 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty bieg sztafetowy 4×3,3 km[g] 35:04,0 min +0,4 s  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
1.FIS gold medal.png 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:49,4 min
3.FIS bronze medal.png 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem dowolnym 23:14,1 min +27,1 s Niemcy Victoria Carl
1.FIS gold medal.png 2 lutego 2018 Szwajcaria Goms 15 km bieg łączony 44:03,6 min

Igrzyska olimpijskie młodzieży[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
1.Gold medal with cup.svg 17 stycznia 2012 Austria Innsbruck 5 km stylem klasycznym 14:18,0 min
15. 19 stycznia 2012 Austria Innsbruck Sprint stylem dowolnym 1:57,4 min Norwegia Silje Theodorsen
2.Silver medal with cup.svg 21 stycznia 2012 Austria Innsbruck bieg sztafetowy mieszany (biegi+biathlon)[h] 1:04:23,4 h +59,1 s  Niemcy

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2016/2017 43.
2017/2018 16.
2018/2019 12.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Jak dotąd Siedowa nie stała na podium zawodów Pucharu Świata.

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 30 grudnia 2018 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem dowolnym 23:19,9 min +10,9 s 3. Rosja Natalja Niepriajewa
2. 2 stycznia 2019 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 10 km stylem klasycznym (start masowy) 32:08,9 min +5,3 s 3. Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
3. 5 stycznia 2019 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 10 km stylem klasycznym (start masowy) 29:34,4 min +10,8 s 3. Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
4. 6 stycznia 2019 Włochy Val di Fiemme/Alpe Cermis Tour de Ski 9 km stylem dowolnym 35:15,0 min +49,6 s 3. Norwegia Ingvild Flugstad Østberg

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (5 km F) Lillehammer 4.12 (10 km C) LT Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (10 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (5 km C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Toblach 6.01 (5 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (10 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (15 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×7,5 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (10 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 12.03 (30 km C) Québec 17.03 (SP F) Québec 18.03 (10 km C) Québec 19.03 (10 km F) FPŚ punkty
- 19 60 25 23 25 21 - 11 - - - - - - - - - - - 17 - - - 7 - - 46 21 27 26 146
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×7,5 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (10 km F) Toblach 16.12 (10 km F) Toblach 17.12 (10 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (10 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Val di Fiemme 6.01 (10 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (10 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (10 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (10 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km C) Falun 18.03 (10 km F) FPŚ punkty
56 9 25 18 - 11 - 11 10 - 65 16 11 9 7 10 7 - - - - 19 - 11 - - 67 20 25 22 474
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (10 km F) Lillehammer 2.12 (10 km C) LT Beitostølen 8.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (10 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (10 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (10 km F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (10 km C) Ulricehamn 26.01 (10 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (10 km C) Oslo 10.03 (30 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (10 km C) Québec 24.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - - - - - 5 - 8 60 3 25 3 6 3 3 4 - - 8 - - - - - - - 16 46 7 16 16 613
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Etap zawodów pucharu świata.
  2. Skład drużyny: Natalja Niepriajewa, Julija Biełorukowa, Anastasija Siedowa, Anna Nieczajewska.
  3. Skład zespołu: Polina Kalsina, Julija Biełorukowa, Julija Czekalowa, Anastasija Siedowa.
  4. Skład zespołu: Julija Biełorukowa, Anastasija Siedowa, Anna Nieczajewska, Natalja Niepriajewa.
  5. Skład drużyny: Alisa Żambałowa, Natalja Niepriajewa, Anastasija Siedowa, Nadieżda Szuniajewa
  6. Skład drużyny: Alisa Żambałowa, Julija Biełorukowa, Anastasija Siedowa, Natalja Niepriajewa
  7. Skład drużyny: Jana Kirpiczenko, Natalja Niepriajewa, Anastasija Siedowa, Julija Biełorukowa
  8. Skład drużyny: Uljana Kajszewa, Anastasija Siedowa, Iwan Gałuszkin, Aleksandr Sieljanow

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]