Anastasija Docenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Anastazja Docenko)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anastasija Docenko
Data i miejsce urodzenia 14 października 1986
Zielonodolsk
Reprezentacja  Rosja
Debiut w PŚ 22.01.2010, Rybińsk (30. miejsce – sprint F)
Pierwsze punkty w PŚ 22.01.2010, Rybińsk (30. miejsce – sprint F)
Pierwsze podium w PŚ 2.02.2012, Moskwa (3. miejsce – sprint F)

Anastasija Aleksandrowna Docenko (ros. Анастасия Александровна Доценко, ur. 14 października 1986 w Zielonodolsku) – rosyjska biegaczka narciarska.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Anastasija Docenko pokazała się 20 listopada 2005 roku w zawodach FIS Race w Kirowsku, gdzie zajęła 35. miejsce w biegu na 5 km techniką dowolną. Nie startowała na mistrzostwach świata juniorów ani mistrzostwach młodzieżowców.

W Pucharze Świata zadebiutowała 22 stycznia 2010 roku w Rybińsku, zajmując 30. miejsce w sprincie stylem dowolnym. Tym samym już w swoim debiucie zdobyła pierwsze pucharowe punkty. W klasyfikacji generalnej sezonu 2009/2010 zajęła ostatecznie 129. miejsce z dorobkiem 1 punktu. Jak dotąd najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2010/2011, który ukończyła na 35. pozycji. Pierwszy raz na podium zawodów tego cyklu stanęła jednak w sezonie 2011/2012. Miało to miejsce 2 lutego 2012 roku w Moskwie, gdzie była trzecia w sprincie techniką dowolną.

W 2011 roku wystąpiła na Mistrzostwach Świata w Oslo, gdzie była między innymi dziesiąta w sprincie drużynowym techniką klasyczną oraz trzydziesta w sprincie indywidualnym stylem dowolnym.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
22. 11 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana Sprint stylem dowolnym 2:35,5 min DPO[a] Norwegia Maiken Caspersen Falla
6. 19 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana Sprint drużynowy stylem klasycznym[b] 16:04,05 min DPO[a]  Norwegia

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
30. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 3:03,9 min Norwegia Marit Bjørgen
10. 2 marca 2011 Norwegia Oslo Sprint drużynowy stylem klasycznym[b] 19:25,0 min +58,3 s  Szwecja
32. 5 marca 2011 Norwegia Oslo 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:23:45,1 h +8:51,0 min Norwegia Therese Johaug
15. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:16,6 min Norwegia Marit Bjørgen
50. 26 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem dowolnym 25:23,4 min +2:42,5 min Norwegia Therese Johaug
14. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:26,63 min Norwegia Marit Bjørgen
5. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[c] 14:29,57 min +29,19 s  Norwegia
7. 26 lutego 2015 Szwecja Falun bieg sztafetowy 4×5 km[d] 49:04,7 min +2:39,7 min  Norwegia
26. 28 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:24:47,0 h +6:30,2 min Norwegia Therese Johaug

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2009/2010 129.
2010/2011 35.
2011/2012 26.
2012/2013 34.
2013/2014 57.
2014/2015 33.
2015/2016 41.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 2 lutego 2012 Rosja Moskwa Sprint stylem dowolnym 3:39,9 min +0,2 s 3. Justyna Kowalczyk

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 30 listopada 2012 Finlandia Kuusamo Ruka Triple Sprint stylem klasycznym 3:12,8 min +2,8 s 3. Marit Bjørgen

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2015/2016

Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (10 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (10 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (10 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (15 km C) Oberhof 1.01 (2,8 km F) Oberhof 2.01 (10 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Toblach 6.01 (16 km F) Toblach 7.01 (5 km C) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Otepää 16.01 (10 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2×7,5 km) Canmore 5.02 (10 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2×7,5 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (30 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (2,5 km C) Falun 20.03 (2×5 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 30 - - - - - - - - - - - 1
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (10 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (5 km C) Kuusamo 28.11 (10 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (10 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (15 km F) Oberhof 31.12 (2,5 km F) Oberhof 1.01 (10 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Toblach 5.01 (SP F) Toblach 6.01 (15 km F) Val di Fiemme 8.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (10 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2×5 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (10 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2×5 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (2,5 km C) Falun 19.03 (2×5 km) FPŚ punkty
31 23 18 16 14 - 31 15 - - - - - - - - - - - - - - 8 32 17 26 - 36 23 18 21 180
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (5 km F) Kuusamo 27.11 (10 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (10 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (10 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2×5 km) Toblach 3.01 (3,3 km C) Toblach 4.01 (SP F) Toblach 5.01 (15 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (10 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (10 km F) Rybińsk 5.02 (2×7,5 km) Nové Město na Moravě 11.02 (15 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (10 km C) Lahti 3.03 (2×7,5 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (2,5 km F) Falun 17.03 (10 km C) FPŚ punkty
46 17 22 31 19 36 - 22 - 37 65 31 10 30 10 16 30 26 40 30 - - - 3 18 - 23 44 22 - 6 14 - 16 28 34 29 304
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (5 km F) Kuusamo 2.12 (10 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (10 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2×7,5 km) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (9 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (15 km F) Toblach 4.01 (3,3 km C) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (10 km C) Krasnaja Polana 1.02 (SP F) Krasnaja Polana 2.02 (2×7,5 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (10 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (10 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km F) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (10 km C) FPŚ punkty
18 3 - - - 19 - 15 - 14 35 29 36 17 21 34 27 - - 22 - - 16 29 - 25 - 19 30 25 19 218
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×7,5 km) FPŚ punkty
39 50 - - - - 23 35 - - - - - - - - 16 25 21 - - 12 - 10 31 - - - 87
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
10 - 18 32 25 22 - 13 43 41 - - - - - - - - 17 19 4 16 40 31 14 16 22 - 216
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (5 km F) Kuusamo 29.11 (10 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×7,5 km) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (15 km C) Lenzerheide 3.01 (5 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (10 km C) Toblach 8.01 (5 km F) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (10 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 7.02 (30 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (5 km C) Falun 14.02 (10 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×7,5 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (10,5 km C) Québec 4.03 (SP F) Québec 5.03 (10 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×7,5 km) Canmore 11.03 (10 km F) Canmore 12.03 (10 km C) STK punkty
31 30 27 26 34 - - - - 25 27 29 31 18 22 19 32 25 - 24 16 18 33 - 43 37 32 - - - - - - - - - 120
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zdyskwalifikowana za doping.
  2. a b Skład drużyny: Anastasija Docenko, Julija Iwanowa
  3. Skład drużyny: Anastasija Docenko, Natalja Matwiejewa
  4. Skład zespołu: Anastasija Docenko, Alewtina Tanygina, Natalja Żukowa, Julija Czekalowa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]