Anatol Gosiewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Anatola Gosiewskiego na Starych Powązkach

Anatol Gosiewski (ur. 27 lutego 1928 w Warszawie, zm. 7 maja 2005 tamże) – polski inżynier elektronik, prof. dr. hab. inż. Politechniki Warszawskiej.

Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1946 rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, jako specjalizację wybrał miernictwo elektryczne. Pracę dyplomową obronił pod kierunkiem prof. Kazimierza Drewnowskiego (był jego ostatnim dyplomantem). Kontynuował naukę w Katedrze Miernictwa Elektrycznego u prof. Pawła Jana Nowackiego. W 1959 uzyskał stopień doktora, a pięć lat później nadano mu tytuł doktora habilitowanego. W 1972 otrzymał tytuł profesora, a w 1992 profesora zwyczajnego. Od 1956 do przejścia na emeryturę w 2001 był związany zawodowo z Instytutem Automatyki i Informatyki Stosowanej. Od 1965 był związany z działalnością Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.

Anatol Gosiewski zmarł w wieku 77 lat i spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 51-4-7/8/9)[1].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Wśród dorobku naukowego prof. Anatola Gosiewskiego znajduje się ponad pięćdziesiąt artykułów naukowych, trzy skrypty i jedna monografia. Ponadto przetłumaczył cztery opracowania naukowe, trzydzieści cztery ekspertyzy i opracowania oraz był redaktorem naukowym podręcznika akademickiego. Wiele z jego opracowań było publikowanych na łamach Polityki (1965), Nauki Polskiej (1975), Rocznika Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (1991) oraz Pomiarów Automatyki Robotyki PAR (2001).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Działalność naukowa i edukacyjna była wielokrotnie nagradzana, ponadto profesor Gosiewski otrzymał:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz Stare Powązki: MAKSYMILIAN GOSIEWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-11-05].