Anatolij Iwanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anatolij Iwanow

Anatolij Wasiljewicz Iwanow (ur. 26 czerwca 1934 w Leningradzie, zm. 2 kwietnia 2012 w Wiedniu) – rosyjski perkusista solowy, kompozytor i dyrygent. Wykładał w konserwatorium imienia N. A. Rimskiego-Korsakowa w St. Petersburgu i jest jednym z najbardziej znanych pedagogów rosyjskiej szkoły gry na perkusji.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Iwanow studiował grę na fortepianie i perkusji w Szkole Muzycznej leningradzkiego konserwatorium. W 1957 r. ukończył studia egzaminem u Aleksieja Sobolewa (ros. Алексей Иванович Соболев) i Wasilija Osadczuka (ros. Василий Евсеевич Осадчук). Od 1952 r. pracownik Państwowej Rosyjskiej Orkiestry Państwowej oraz Orkiestry Jazzowej. Od 1964 r. solowy perkusista i prowadzący w sekcji instrumentów perkusyjnych w Orkiestrze Filharmonii Leningradzkiej pod kierownictwem Jewgienija Mrawińskiego i Jurija Temirkanowa. W latach sześćdziesiątych tworzy program organizacji dla zespołu instrumentów perkusyjnych. W roku 1996 pisze pracę metodyczną pod tytułem Играйте в ансамбле ударных инструментов! ("Grajcie w zespole instrumentów perkusyjnych!"). W 1989 r. zakłada zespół Виват, ударные!, odnoszący sukcesy w latach 90. dzięki swoim licznym koncertom, podczas których prezentowane były własne kompozycje Iwanowa oraz jego aranżacje muzyki poważnej.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Do jego dzieł należą utwory muzyczne dla Orkiestry Ludowej, orkiestry jazzowej, zespołu perkusyjnego na wibrafon, ksylofon, fortepian z orkiestrą, bębny, tubę, siedem utworów na kotły z fortepianem itp. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest nowe opracowanie "Albumu dziecięcego" Piotra Czajkowskiego na perkusję, wydane w roku 1995.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Anatoli W. Iwanow: Vzgljad iz orkestra (Взгляд из Оркестра, pol. "Spojrzenie z orkiestry"), Sankt-Petersburg, Garmonija, 2004. ​ISBN 5-9268-0295-4​.