Anders Fridén

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anders Fridén
Ilustracja
Anders Fridén, 2015
Data i miejsce urodzenia 25 marca 1973
Göteborg, Szwecja
Gatunki melodic death metal
Zawód wokalista, autor tekstów, producent muzyczny, inżynier dźwięku
Aktywność od 1994
Wydawnictwo Nuclear Blast, Ferret Music
Zespoły
Septic Broiler (1989-1991)
Dark Tranquillity (1991-1993)
Ceremonial Oath (1993-1996)
In Flames (od 1995)
Passenger (1995-2004)

Anders Fridén (ur. 25 marca 1973[1]) – wokalista szwedzkiej grupy In Flames oraz zespołu Passenger[2].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Fridén był początkowo wokalistą w grupie Dark Tranquillity, opuścił ją jednak aby dołączyć do zespołu In Flames[3]. Mikael Stanne opuścił In Flames (był tylko muzykiem sesyjnym), w grupie Dark Tranquillity przeszedł z pozycji grającego na gitarze rytmicznej na pozycję głównego wokalisty, co ułatwiło Andersowi odejście. Fridén był także głównym wokalistą w grupie znanej pod nazwą Ceremonial Oath w której w przeszłości grał także jeden z założycieli In Flames, Jesper Strömblad.

Od 1995: In Flames[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze materiały współpracy In Flames z Fridénem zawarte są na albumie z 1996 roku pod tytułem The Jester Race. Do płyty Whoracle teksty według pomysłu Andersa napisał Niklas Sundin z grupy Dark Tranquillity. W 1999 roku Fridén sam skomponował teksty do albumu Colony, jednakże Sundin wciąż pomagał mu tłumaczyć je z języka szwedzkiego na angielski. Tematyka jego utworów ewoluowała na przestrzeni czasów, początkowo dotyczyły one tematów ogólnych takich jak astrologia czy fantasy, później bardziej osobistych spraw i zmagań wewnętrznych (na przykład depresja).

Anders Fridén jest także wokalistą w grupie Passenger w ramach side projectu, jednak jak sam twierdzi, ma teraz bardzo mało czasu na pracę przy nim, więc projekt ów stoi w miejscu.

Dodatkowo Fridén znany jest również jako producent muzyczny, np. albumów grupy Caliban (The Opposite from Within, The Undying Darkness).

Anders Fridén wystąpił również gościnnie na albumie The Phantom Novels metalowej grupy Grievance. Jest głównym wokalistą w utworach Atrocity Upon Deceptions, A Devil's Rhyme i The Mask of Sin. Album ten był nagrywany mniej więcej w tym samym czasie co płyta Reroute to Remain zespołu In Flames.

Image Fridéna zmienił się mocno po wydaniu albumu Reroute to Remain. Zapuścił brodę, a ze swoich długich włosów zrobił dredy. Zmienił się także styl jego wokalu. Swój niski, chrapliwy deathmetalowy growl zamienił na wysokotonowy growl uzupełniany czystym śpiewem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyclopaedia Metallum – Anders Fridén (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2016-11-30].
  2. Encyclopaedia Metallum – In Flames (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2016-11-30].
  3. Encyclopaedia Metallum – Dark Tranquillity (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2016-11-30].