Andrzej (Tarasow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej
Андрей
Andriej Tarasow
Андрей Тарасов
Biskup rossoszański i ostrogoski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 19 lipca 1975
Tomsk
Biskup rossoszański i ostrogoski
Okres sprawowania 2013–2020
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia rossoszańska
Śluby zakonne 7 marca 1996
Diakonat 28 października 1995
Prezbiterat 30 października 1995
Nominacja biskupia 27 lipca 2011
Chirotonia biskupia 18 września 2011
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 18 września 2011
Miejscowość Woroneż
Miejsce Sobór Zwiastowania
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Sergiusz (Fomin), Herman (Moralin), Jan (Popow), Pantelejmon (Kutowoj), Nikon (Wasin), Arseniusz (Jakowenko), Antoni (Pakanycz), Daniel (Dorowskich), Antoni (Pantelić), Sergiusz (Czaszyn), Beniamin (Tupieko)

Andrzej, imię świeckie Andriej Siergiejewicz Tarasow (ur. 19 lipca 1975 w Tomsku) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1992 rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Moskwie, które ukończył w 1996 jako student zaoczny. Od 1995 służył bowiem w eparchii barnaułskiej: 28 października 1995 został wyświęcony przez jej zwierzchnika, biskupa Antoniego, na diakona, zaś dwa dni później – na kapłana. Służył w katedralnym soborze Opieki Matki Bożej w Barnaule.

7 marca 1996 złożył wieczyste śluby mnisze, zachowując dotychczasowe imię. Od maja tego samego roku był spowiednikiem szkoły duchownej w Barnaule. W kwietniu 1997 stanął na czele oddziału pracy charytatywnej i społecznej eparchii barnaułskiej. W 1998 otrzymał godność igumena. W październiku 1999 otrzymał stanowiska prorektora szkoły duchownej w Barnaule oraz przewodniczącego oddziału edukacji religijnej i katechizacji eparchii barnaułskiej. W 2000 podjął zaoczne studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej. W 2001 został proboszczem parafii św. Jana Teologa w Barnaule, którą to funkcję pełnił przez rok. W 2002 został ekonomem eparchii barnaułskiej.

W 2003 przeszedł w skład duchowieństwa eparchii woroneskiej i podjął działalność duszpasterską w soborze Opieki Matki Bożej w Woroneżu, został także sekretarzem eparchii i przewodniczącym fundacji św. Mitrofana z Woroneża koordynującej prace nad budową soboru Zwiastowania w Woroneżu. W 2004 ukończył studia teologiczne, zaś rok później otrzymał godność archimandryty.

W 2009 podjął studia doktoranckie w dziedzinie prawa kanonicznego. Ukończył również kurs języka angielskiego w Oksfordzie. W tym samym roku został proboszczem parafii przy soborze Zwiastowania w Woroneżu.

27 lipca 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa ostrogoskiego, wikariusza eparchii woroneskiej. Jego chirotonia biskupia odbyła się 18 września 2011 w soborze Zwiastowania w Woroneżu z udziałem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, woroneskiego i borysoglebskiego Sergiusza, arcybiskupów kurskiego i rylskiego Hermana, biełgorodzkiego i starooskolskiego Jana, orłowskiego i liwieńskiego Pantelejmona, lipieckiego i jeleckiego Nikona, świętogórskiego Arseniusza, boryspolskiego Antoniego oraz biskupów archangielskiego i chołmogorskiego Daniela, morawickiego Antoniego (Serbski Kościół Prawosławny), sołniecznogorskiego Sergiusza oraz borysowskiego Beniamina[1].

W 2013 został pierwszym ordynariuszem nowo utworzonej eparchii rossoszańskiej[2]. W 2020 r. odszedł w stan spoczynku z uwagi na zły stan zdrowia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup rossoszański
2013 – 2020
Następca
vacat