Andrzej Gąsienica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Gąsienica
Data urodzenia 4 listopada 1993
Klub Wisła Zakopane
Debiut w PŚ 15 marca 2013 w Oslo (46. miejsce; kombinacja norweska)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Polska
Olimpijski festiwal młodzieży Europy
Srebro Szczyrk 2009 Drużynowo

Andrzej Gąsienica (ur. 4 listopada 1993) – polski narciarz klasyczny, reprezentant kraju w kombinacji norweskiej i skokach narciarskich, zawodnik Wisły Zakopane. Medalista mistrzostw kraju.

Do sezonu 2013/2014 startował przede wszystkim w zawodach w kombinacji norweskiej. W kwietniu 2014 poinformował o rezygnacji z treningu biegowego i skoncentrowaniu się wyłącznie na skokach narciarskich[1].

Przebieg kariery[edytuj | edytuj kod]

Kombinacja norweska[edytuj | edytuj kod]

W Pucharze Kontynentalnym zadebiutował w 2009 w Wiśle. W pierwszym konkursie, do którego został zgłoszony, nie wystartował, a dzień później był 36. Pierwsze punkty zdobył w lutym 2013 w Eisenerz (29. miejsce). 2 i 3 marca tego samego roku w Höydalsmo osiągnął najlepsze wyniki w karierze, zajmując 10. i 8. miejsce. W kolejnym sezonie najwyżej sklasyfikowany został w Eisenerz – na 24. miejscu[2]. Sezon 2012/2013 ukończył na 48. miejscu z 84 punktami, a 2013/2014 – na 81. miejscu z 9 punktami[3].

W latach 2010-2013 Gąsienica czterokrotnie startował na mistrzostwach świata juniorów. Indywidualnie najlepszym jego wynikiem było 11. miejsce z 2011 roku (HS100/5 km), w drużynie najwyżej znalazł się w 2010, na 5. miejscu[4].

Trzykrotnie wystartował w zawodach indywidualnych Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Zadebiutował w nim 15 marca 2013 w Oslo, zajmując 46. miejsce. W sezonie 2013/2014 był 47. w Ramsau i 49. w Falun. Poza tym trzykrotnie startował w zawodach drużynowych[5].

W 2010 zdobył srebrny medal letnich mistrzostw Polski[6].

Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze jako kombinator Gąsienica startował w zawodach w skokach narciarskich. W styczniu 2012 dwukrotnie zajął miejsca w piątej dziesiątce zawodów FIS Cup w Szczyrku. W lutym 2014 w Zakopanem zajął 8. miejsce w konkursie tego cyklu, będąc najwyżej sklasyfikowanym z Polaków. Wziął udział w Zimowej Uniwersjadzie 2015, zajmując 36. miejsce w indywidualnym konkursie skoków narciarskich. Poza tym startem jedynymi oficjalnymi zawodami międzynarodowymi organizowanymi przez FIS, w jakich występował były konkursy FIS Cup organizowane w Polsce. Po raz ostatni miało to miejsce w styczniu 2016 w Zakopanem, gdzie Gąsienica zajął 30. pozycję[7].

Reprezentując Wisłę Zakopane, zdobywał medale mistrzostw Polski w zawodach drużynowych: brązowe zimą 2013 i 2015 oraz srebrne latem 2014 i 2015[8].

Osiągnięcia (kombinacja norweska)[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Skok Nota Bieg Strata Zwycięzca
26. 27 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Gundersen HS106/5 km 95,5 m 113,0 pkt 12:54.3 +1:38.9 Japonia Junshirō Kobayashi
DNS 29 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Gundersen HS106/10 km 85 m 88,0 pkt - - Norwegia Ole Christian Wendel
5. 31 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sztafeta HS106/4×5 km[9] 96,5 m 114,0 pkt (455.5 pkt) 55:06.7 +2:51.6 Niemcy Niemcy
11. 29 stycznia 2011 Estonia Otepää Gundersen HS100/5 km 86,5 m 104,0 pkt 13:03.1 +1:26.6 Słowenia Marjan Jelenko
50. 22 lutego 2012 Turcja Erzurum Gundersen HS109/10 km 93 m 108,0 pkt 30:16.0 +4:29.2 Włochy Mattia Runggaldier
7. 24 lutego 2012 Turcja Erzurum Sztafeta HS109/4×5 km[10] 97 m 117,0 pkt (464.5 pkt) 53:02.6 +2:28.7 Austria Austria
26. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum Gundersen HS109/5 km 95,5 m 111.5 pkt 12:51.7 +1:20.8 Norwegia Øystein Granbu Lien
19. 23 stycznia 2013 Czechy Liberec Gundersen HS100/10 km 91,5 m 114,0 pkt 25:26,6 +1:49,6 Niemcy Manuel Faißt
14. 25 stycznia 2013 Czechy Liberec Gundersen HS100/5 km 93 m 117,5 pkt 12:04,4 +1:01,0 Niemcy Manuel Faißt
11. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec Sztafeta HS109/4×5 km[11] 93,5 m 119,0 pkt (438,5 pkt) 47:46,9 +5:03,7 Niemcy Niemcy

Zimowy olimpijski festiwal młodzieży Europy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik zwycięzcy Strata Zwycięzca
8. 16 lutego 2009 Polska Szczyrk Sprint HS106/7,5 km 10:39,3 +43,2 Niemcy Manuel Faißt
8. 18 lutego 2009 Polska Szczyrk Gundersen HS106/15 km 24:25,5 +2:37,0 Polska Paweł Słowiok
2.Silver medal with cup.svg 20 lutego 2009 Polska Szczyrk Sztafeta HS106/3x5 km[12] 41:30,5 +1:00,3 Niemcy Niemcy

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2012/2013
Lillehammer - Gundersen 10km Lillehammer - Penalty Race 10km Kuusamo - Gundersen 10km Ramsau - Gundersen 10km Ramsau - Gundersen 10km Schonach - Gundersen 10km Chaux-Neuve - Gundersen 10km Seefeld - Gundersen 10km Seefeld - Gundersen 10km Klingenthal - Gundersen 10km Klingenthal - Penalty Race 10km Soczi - Gundersen 10km Ałmaty - Gundersen 10km Ałmaty - Gundersen 10km Lahti - Gundersen 10km Oslo - Gundersen 10km Oslo - Gundersen 10km punkty
- - - - - - - - - - - - - - - 46 - 0
Sezon 2013/2014
Kuusamo – Gundersen 10km Lillehammer – Gundersen 10km Lillehammer – Gundersen 10km Ramsau – Gundersen 10km Schonach – Gundersen 10km Schonach – Gundersen 10km Czajkowski – Gundersen 10km Czajkowski – Gundersen 10km Chaux-Neuve – Gundersen 10km Seefeld – Gundersen 5km Seefeld – Gundersen 10km Seefeld – Gundersen 15km Oberstdorf – Gundersen 10km Lahti – Gundersen 10km Trondheim – Gundersen 10km Oslo – Gundersen 10km Falun – Gundersen 10km punkty
q - - 47 - - - - - - - - q - - - 49 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30
 -  – zawodnik nie wystartował
 q  – zawodnik nie zakwalifikował się

DNF – zawodnik nie ukończył biegu
DNS – zawodnik nie wystartował do biegu

Puchar Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2008/2009
Park City Park City Vancouver Vancovuer Eisenerz Eisenerz Klingenthal Klingenthal Bischofschofen Bischofschofen Kranj Kranj Titisee-Neustadt Titisee-Neustadt Wisła Wisła Hoeydalsmo Hoeydalsmo Rovaniemi Rovaniemi Rovaniemi punkty
- - - - - - - - - - - - - - dns 36 - - - - - 0
Sezon 2010/2011
Steamboat Springs Steamboat Springs Park City Park City Eruzurm Erzurum Klingenthal Klingenthal Harrachov Harrachov Eisenerz Eisenerz Szczyrk Szczyrk Kranj Kranj Kuopio Hoeydalsmo Hoeydalsmo punkty
- - - - - - - - - - - - 39 dnf - - - - - 0
Sezon 2011/2012
Park City Park City Park City Park City Eruzurm Erzurum Hoeydalsmo Hoeydalsmo Hoeydalsmo Klingenthal Klingenthal Eisenerz Eisenerz Kranj Predazzo Predazzo Kuopio punkty
- - - - 38 38 - - - - - - - - 48 47 - 0
Sezon 2012/2013
Park City Park City Park City Wisła Czajkowski Czajkowski Klingenthal Klingenthal Eisenerz Eisenerz Planica Planica Hoeydalsmo Hoeydalsmo Örnsköldsvik Örnsköldsvik Rovaniemi Rovaniemi punkty
- - - 33 - - - - 41 29 42 44 10 8 20 18 - - 84
Sezon 2013/2014
Park City Park City Park City Hoeydalsmo Hoeydalsmo Klingenthal Klingenthal Eisenerz Eisenerz Eisenerz Falun Kuusamo Kuusamo Kuusamo punkty
- - - - - 36 40 37 24 29 32 - - - 9
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30
 -  – zawodnik nie wystartował
 q  – zawodnik nie zakwalifikował się

DNF – zawodnik nie ukończył biegu
DNS – zawodnik nie wystartował do biegu

Alpen Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w poszczególnych konkursach Alpen Cup[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2008/2009
Kranj Kranj Oberstdorf Oberstdorf Seefeld Seefeld Schonach Schonach Liberec Liberec Winterberg Winterberg punkty
- - - - 61 69 - - - - - - 0
Sezon 2009/2010
Winterberg Winterberg Oberstdorf Oberstdorf Seefeld Seefeld Kranj Kranj Lauscha Lauscha Chaux-Neuve Chaux-Neuve punkty
50 dns 53 49 32 21 34 21 28 27 - - 27
Sezon 2010/2011
Liberec Liberec Oberstdorf Oberstdorf Seefeld Seefeld Hinterzarten Hinterzarten Kranj Kranj Chaux-Neuve Chaux-Neuve punkty
dns 34 - - dnf 9 45 7 - - 41 27 69
Sezon 2011/2012
Winterberg Winterberg Oberwiesenthal Oberwiesenthal Ramsau Ramsau Hinterzarten Hinterzarten Kranj Kranj Chaux-Neuve Chaux-Neuve punkty
6 2 19 19 16 8 - - - - - - 191
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30
 -  – zawodnik nie wystartował
 q  – zawodnik nie zakwalifikował się

DNF – zawodnik nie ukończył biegu
DNS – zawodnik nie wystartował do biegu

Miejsca na podium w konkursach indywidualnych Alpen Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok Nota Bieg Strata Zwycięzca
2. 11 września 2011 Niemcy Winterberg Sankt-Georg-Schanze K-81 HS-87 indywid. 81,5 m 113.5 pkt 11:18.7 + 0:01,9 Austria Fabian Steindl

Mistrzostwa Polski[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w poszczególnych konkursach zimowych mistrzostw Polski[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Nota Bieg Strata Zwycięzca
16. 18 marca 2008 Polska Zakopane Wielka Krokiew K-120 HS-134 indywid. 87,5 pkt 24:22,4 +4:28,6 Artur Broda[16]
9. 25 marca 2009 Polska Szczyrk Skalite K-95 HS-106 indywid. 130,0 pkt 32:35,9 +1:46,8 Marcin Mąka[17]
8. 26 marca 2009 Polska Szczyrk Skalite K-95 HS-106 indywid. 123,0 pkt 22:53,0 +1:25,2 Marcin Mąka[18]
8. 22 grudnia 2010 Polska Zakopane Średnia Krokiew K-85 HS-94 indywid. 84,0 pkt 30:39,9 +2:23,2 Andrzej Zarycki[19]
7. 28 grudnia 2010 Polska Zakopane Wielka Krokiew K-120 HS-134 indywid. 103,8 pkt 31:05,7 +2:11,9 Adam Cieślar[20]
4. 19 lutego 2011 Polska Szczyrk Skalite K-95 HS-106 indywid. 114,0 pkt 29:24,7 +1:21,8 Tomasz Pochwała[21]
4. 25 marca 2012 Polska Zakopane Wielka Krokiew K-120 HS-134 indywid. 99,3 pkt 22:17,0 +0:41,7 Paweł Słowiok[22]
3.Bronze medal with cup.svg 25 marca 2013 Polska Wisła Malinka K-120 HS-134 indywid. 115,5 pkt 26:31,2 +0:14,3 Tomasz Pochwała[23]

Miejsca w poszczególnych konkursach letnich mistrzostw Polski[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Nota Bieg Strata Zwycięzca
19. 14 października 2007 Polska Zakopane Średnia Krokiew K-85 HS-94 indywid. 168,0 pkt 30:31,4 +6:33,7 Marcin Mąka[24]
10. 10 października 2009 Polska Zakopane Średnia Krokiew K-85 HS-94 indywid. 94,0 pkt 28:18,9 +3:51,9 Tomasz Pochwała[25]
2.Silver medal with cup.svg 24 lipca 2010 Polska Szczyrk Skalite K-95 HS-106 indywid. 127,0 pkt 12:18,3 +0:01,2 Paweł Słowiok[26]
6. 17 września 2011 Polska Zakopane Wielka Krokiew K-120 HS-134 indywid. 108,8 pkt 20:27,8 +21,8 pkt Paweł Słowiok[27]
6. 1 września 2012 Polska Wisła Malinka K-120 HS-134 indywid. 104,5 pkt 21:44,3 +1:39,8 Tomasz Pochwała[28]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adrian Dworakowski: Andrzej Gąsienica rezygnuje z kombinacji norweskiej i przechodzi do skoków. skijumping.pl, 2014-04-16. [dostęp 2014-04-23].
  2. GASIENICA Andrzej - Biographie (Nordic Combined) (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2014-04-23].
  3. GASIENICA Andrzej - Biographie (Nordic Combined) (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2014-04-23].
  4. GASIENICA Andrzej - Biographie (Nordic Combined) (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2014-04-23].
  5. GASIENICA Andrzej - Biographie (Nordic Combined) (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2014-04-23].
  6. Mistrzostwa Polski - kombinacja norweska. pzn.pl. [dostęp 2014-04-23].
  7. GASIENICA Andrzej - Biographie (Ski Jumping) (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2016-12-04].
  8. Mistrzostwa Polski. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-12-27].
  9. Skład zespołu: Andrzej Gąsienica, Stanisław Biela, Paweł Słowiok, Adam Cieślar
  10. Skład zespołu: Paweł Słowiok, Adam Cieślar, Andrzej Gąsienica, Stanisław Biela
  11. Skład zespołu: Andrzej Gąsienica, Wojciech Marusarz, Damian Urbaś, Kacper Kupczak
  12. Skład zespołu: Adam Cieślar, Andrzej Gąsienica, Paweł Słowiok
  13. OPA Alpen Cup Nordic Combined 2009/2010 Cupstandings (ang.). fis-ski.com, 2010-03-14. [dostęp 2018-04-04].
  14. OPA Alpen Cup Nordic Combined 2010/2011 Cupstandings (ang.). fis-ski.com, 2011-03-13. [dostęp 2018-04-04].
  15. OPA Alpen Cup Nordic Combined CUPSTANDINGS (ang.). fis-ski.com, 2012-03-04. [dostęp 2018-04-04].
  16. MISTRZOSTWA POLSKI KOMBINACJA NORWESKA HS 134 SPRINT 7,5 km LISTA WYNIKÓW. pzn.pl, 2008-03-18. [dostęp 2019-09-07].
  17. Mistrzostwa Polski Kombinacja Norweska Gundersen. pzn.pl, 2009-03-25. [dostęp 2019-09-07].
  18. Mistrzostwa Polski Kombinacja Norweska Sprint. pzn.pl, 2009-03-26. [dostęp 2019-09-07].
  19. MISTRZOSTWA POLSKI w skokach narciarskich I kombinacji norweskiej WYNIKI OFICJALNE. pzn.pl, 2010-12-22. [dostęp 2019-09-07].
  20. MISTRZOSTWA POLSKI w skokach narciarskich I kombinacji norweskiej WYNIKI OFICJALNE. pzn.pl, 2010-12-27. [dostęp 2019-09-07].
  21. Mistrzostwa Polski Kombinacja Norweska Gundersen. pzn.pl, 2011-02-19. [dostęp 2019-09-07].
  22. KOMBINACJA NORWESKA HS 134 - 10 km WYNIKI OFICJALNE. pzn.pl, 2012-03-25. [dostęp 2019-09-07].
  23. Mistrzostwa Polski Seniorów w Kombinacji Norweskiej. pzn.pl, 2013-03-25. [dostęp 2019-09-07].
  24. MISTRZOSTWA POLSKI w skokach i kombinacji norweskiej na igelicie Zakopane 13-14 października 2007 LISTA OFICJALNYCH WYNIKÓW KOMBINACJA NORWESKA 14.10.2007r ZAKOPANE (POL). pzn.pl, 2007-10-14. [dostęp 2019-09-07].
  25. MISTRZOSTWA POLSKI w skokach narciarskich I kombinacji norweskiej na igelicie WYNIKI OFICJALNE ZAKOPANE (POL) 10-10-2009 r.. pzn.pl, 2009-10-10. [dostęp 2019-09-07].
  26. Letnie Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich i Kombinacji Norweskiej Szczyrk, Skalite (POL) Kombinacja Norweska Official Results 24.07.2010. pzn.pl, 2010-07-24. [dostęp 2019-09-07].
  27. MISTRZOSTWA POLSKI w skokach narciarskich I kombinacji norweskiej na igelicie ZAKOPANE (POL) 16-17.09.2011 KOMBINACJA NORWESKA 6,5 km - HS 134 LISTA OFICJALNYCH WYNIKÓW 17.09.2011 r ZAKOPANE (POL). pzn.pl, 2011-09-17. [dostęp 2019-09-07].
  28. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Skokach i Kombinacji Norweskiej Wisła Malinka Kombinacja Norweska - HS-134 - 10km Official Results 01.09.2012. pzn.pl, 2012-09-01. [dostęp 2019-09-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]