Andrzej Kosmala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Marian[a] Kosmala (ur. 30 stycznia 1946 w Pleszewie) – były menadżer Edwarda Hulewicza i obecny Krzysztofa Krawczyka, dziennikarz, autor tekstów piosenek, producent nagrań, dyrektor kilku instytucji artystycznych, członek "ZPR Records", współzałożyciel "K&K Studio".

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Szkołę podstawową i liceum ukończył w Pleszewie. Jest absolwentem wydziału filozoficzno-historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

W latach 60 i 70. był dyrektorem kilku instytucji artystycznych m.in. "Estrady Poznańskiej". W tym czasie rozpoczął pracę dziennikarską, którą kontynuuje do dnia dzisiejszego, ale na dużo mniejszą skalę niż wtedy. W 1968 został menadżerem Edwarda Hulewicza, z którym współpracował do 1974. W tym czasie napisał także trochę tekstów do jego piosenek oraz stworzył fan klub piosenkarza w "Estradzie Poznańskiej". W 1974 rozpoczął współpracę z Krzysztofem Krawczykiem, jako jego osobisty menadżer, która trwa do dziś. Jest twórcą wielu tekstów piosenek artysty. Pod koniec lat 70. założył z Ryszardem Kniatem w Poznaniu "K&K Studio" (Kniat & Kosmala) zajmujące się nagrywaniem i wydawaniem kaset oraz płyt. W wytwórni znajduje się ponad 800 nagrań piosenek w wykonaniu Krawczyka. W latach 80 współpracował z wytwórną "ZPR Records" przy tworzeniu i wydawaniu płyt m.in. Magdaleny Dureckiej, Grzegorza Ciechowskiego, Lombardu, Eleni i oczywiście Krawczyka. W 1992 r. w K&K Studio współpracował z poznańską grupą New Ace pomagając w produkcji i wydaniu albumu pt: "Bez Komentarza" a później "Kolęd Polskich". Był dziennikarzem wielokrotnie akredytowanym na muzyczne festiwale, m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, czy Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie[1].

W swojej karierze pisał również teksty dla Gangu Marcela, Krystyny Giżowskiej, Wojciecha Skowrońskiego, Klinczu, Danuty Mizgalskiej, Urszuli Sipińskiej, Urszuli Kasprzak, Grażyny Świtały, Ewy Skrzypek, Michała Gielniaka, Tadeusza Drozdy, Not For Boyz, Vivy, Daniela Olbrychskiego, Bohdana Łazuki i Krzysztofa Komedy.

Jest współtwórcą wydawanego na przełomie 2007/2008 przez spółkę Agora SA leksykonu Krzysztofa Krawczyka, który zyskał miano podwójnej platyny. Od 2009 prowadzi oficjalną stronę internetową artysty[2]

W 2007 współpracował z biskupem Antonim Długoszem przy tworzeniu kilku piosenek (w tym jednej śpiewanej w duecie z Krzysztofem Krawczykiem Europo nie możesz żyć bez Boga) oraz na przełomie 2011/2012 przy powstaniu płyty pt. Europo nie możesz żyć bez Boga.

30 listopada 2012 została uruchomiona oficjalna strona internetowa Andrzeja Kosmali[3].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Kosmala był kilkukrotnie odznaczony nagrodą "Menadżer Roku".

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów A. Kosmali.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]