Andrzej Markowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Markowicz (ur. 1942 r. w Warszawie) – polski malarz, scenograf, reżyser, profesor ASP w Gdańsku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w latach 19621969 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom w 1969 r. na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Władysława Jackiewicza.

Prowadzi Pracownię Scenografii na Wydziale Architektury i Wzornictwa.

Od 1971 r. współpracuje z wieloma teatrami w kraju i za granicą. Twórca ponad 130 scenografii, które przygotował do przedstawień teatralnych i operowych w Szwajcarii, Niemczech, Rosji, na Węgrzech, Jugosławii i Czechosłowacji. W Polsce współpracował między innymi z teatrami: Polskim, Studio, Ateneum, Dramatycznym i Powszechnym w Warszawie, Wybrzeżem i Operą Bałtycką w Gdańsku, Współczesnym we Wrocławiu, operami w Krakowie i Poznaniu.

Część projektów przygotował do własnej inscenizacji, wśród których zwłaszcza przedstawienia sztuk Witkacego przyniosły mu szczególne uznanie. W latach 1983-1984 A. Markowicz przebywał na stypendiach: Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Paryżu oraz w British Council w Londynie.

W 1991 r. rozpoczął współpracę z Fundacją Theatrum Gedanense, dla której stworzył cykl projektów koncepcyjnych przedstawiających przyszły teatr elżbietański w Gdańsku. W latach 1995 i 1999 reprezentował Polskę na światowej wystawie scenografii – Praskie "Quadriennale". Od 1991 r. Andrzej Markowicz wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 1994 r. założył w tejże akademii międzywydziałową pracownię scenografii.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2013 – Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury[1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (pol.). gdansk.pl, 2016-06-23. [dostęp 2016-06-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]