Andrzej Piszel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Piszel
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1948
Wrocław
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Unia Demokratyczna

Andrzej Justyn Piszel (ur. 22 czerwca 1948 we Wrocławiu) – polski przedsiębiorca, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1974 wieczorowe studia inżynierskie w zakresie informatyki na Politechnice Wrocławskiej. Od 1968 pracował we Wrocławskich Zakładach Elektronicznych Mera-Elwro jako operator maszyn cyfrowych i specjalista technolog. W 1980 wstąpił do „Solidarności”, został członkiem Komitetu Założycielskiego Samorządu Pracowniczego w „Elwro”, a w 1986 przewodniczącym rady pracowniczej. Założył Klub Samorządu Pracowniczego i został jego pierwszym prezesem, był członkiem zarządu Stowarzyszenia Działaczy Samorządu Pracowniczego i współorganizatorem Krajowego Forum Samorządu Załogi[1].

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu Wrocław-Krzyki jako kandydat bezpartyjny (poparcia udzielił mu Komitet Obywatelski „Solidarność”). W trakcie kadencji przystąpił do Klubu Parlamentarnego Unii Demokratycznej. Był członkiem Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Systemu Gospodarczego i Polityki Przemysłowej. W 1991 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z listy UD.

Powrócił następnie do WZE Mera-Elwro, był później członkiem zarządu spółki prawa handlowego. W 1996 rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]