Andrzej Rosicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Rosicki

Andrzej Rosicki (ur. 13 października 1814 we Władysławowie koło Konina, zm. 17 stycznia 1904 w Łodzi) – polski działacz samorządowy, prezydent miasta Łodzi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny szlacheckiej, był synem Walentego i Marianny z Idzikowskich. Był żonaty z Anną z Robowskich (ur. 1829, zm. 1899), która była działaczką społeczną, przewodniczyła I Ochronce (charytatywnej społecznej instytucji opieki nad sierotami). Mieli dwie córki Józefę Konstancję (ur. 1859) i Antoninę Wiktorię (ur. 1863) oraz synów Jana Andrzeja Marcina (ur. 1857) i Piotra Michała (ur. 1862)[1].

Najpierw był burmistrzem Sochaczewa. W 1862 przeniósł się do Łodzi, gdzie 16 grudnia 1862 został następcą Franciszka Traegera na stanowisku prezydenta Łodzi. Za udzielanie pomocy uczestnikom powstania styczniowego został usunięty przez władze rosyjskie z dniem 15 lutego 1865.

Był współzałożycielem Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi, a od października 1872 do końca życia pełnił tam funkcję dyrektora.

Grób Andrzeja Rosickiego na Starym Cmentarzu w Łodzi

Został pochowany na cmentarzu katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Towarzystwo Kredytowe w Łodzi wystawiło mu tam granitowy pomnik.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W uznaniu zasług, jego imieniem nazwano jedną z ulic w Łodzi. Po wyremontowaniu skweru u zbiegu ulic A. Struga i al. T. Kościuszki powstał projekt nazwania go imieniem Andrzeja Rosickiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Program indeksacji aktów stanu cywilnego i metryk kościelnych, metryki.genealodzy.pl [dostęp 2016-12-29].
  2. Witkowska Matylda, Skwer im. Andrzeja Rosickiego. Tak Fundacja Fenomen chce nazwać skwer przy Struga i Kościuszki, „Dziennik Łódzki” (304), dodatek „Kocham Łódź”, 10 października 2014, s. 5.???

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]