Andrzej Sikora (ur. 1946)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Sikora
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 grudnia 1946
Cieszyn
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Obywatelski Klub Parlamentarny
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Andrzej Jan Sikora (ur. 1 grudnia 1946 w Cieszynie) – polski polityk, adwokat, urzędnik państwowy, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1969 studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwa lata później zdał egzamin sędziowski, a w 1976 adwokacki. Do 1984 pracował jako radca prawny, następnie odbywał praktykę adwokacką w zespole. W 1992 założył własną kancelarię.

W 1989 z ramienia Komitetu Obywatelskiego uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z okręgu andrychowskiego. Należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, pełnił również funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej.

W rządzie Jerzego Buzka objął stanowisko wojewody bielskiego. W latach 1998–2002 był radnym sejmiku śląskiego I kadencji z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Po utworzeniu Instytutu Pamięci Narodowej pełnił funkcję dyrektora oddziału w Katowicach. Został odwołany w kwietniu 2007 przez Janusza Kurtykę. Od sierpnia 2007 przez około rok pełnił funkcję dyrektora Wydziału Obsługi Prawnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Należał do Forum Prawicy Demokratycznej, Partii Chrześcijańskich Demokratów i Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów, od chwili podjęcia pracy w IPN pozostaje bezpartyjny.

Jest autorem niskonakładowych przewodników po Beskidach oraz przewodnikiem górskim beskidzkim I klasy.

W 2011 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]