Wersja ortograficzna: Andrzej Wójcik (pisarz)

Andrzej Wójcik (pisarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pisarza. Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.
Andrzej Wójcik
Data i miejsce urodzenia 14 października 1952
Radom
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Dziedzina sztuki literatura

Andrzej Wójcik (ur. 14 października 1952 w Radomiu) – polski pisarz, współzałożyciel Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Fantastyki i Science Fiction.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wójcik ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim w 1976. Odbył studia doktoranckie na wydziale filologii polskiej UW oraz studia w zakresie zarządzania kulturą. Był działaczem studenckiego ruchu kulturalnego, czterokrotnym zdobywcą nagrody "Czerwonej Róży", laureat V Festiwalu Kultury Studentów. Od 1971 do 1982 działacz ruchu studenckiego – był m.in. kierownikiem klubu studenckiego "UBAB" w Warszawie, członkiem komisji kultury Rady Okręgowej SZSP w Warszawie, członkiem Komisji Kultury RN SZSP.

Za zasługi dla kultury studenckiej odznaczony w 1980 roku srebrną odznaką SZSP[potrzebny przypis], a w kwietniu 2011 honorowym medalem za zasługi dla ruchu studenckiego przyznawanym przez Ogólnopolską Komisję Historyczną Zrzeszenia Studentów Polskich. W 1975 wraz z Markiem Englenderem, Otomarem Karwowskim, Andrzejem Pruszyńskim i Markiem Nowowiejskim założył Ogólnopolski Klub Miłośników Fantastyki i Science Fiction – w latach siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych największą[potrzebny przypis] tego typu organizację w Europie Wschodniej. W latach 1976-1980 był wiceprezesem ZG OKMFiSF, w latach 1980-1981 prezesem.

Według informacji podawanych na okładkach książek KAW i w opracowaniach dotyczących ruchu studenckiego klub zgromadził ponad 20 000 członków i stał się miejscem spotkań niemal wszystkich polskich pisarzy SF[potrzebny przypis], spośród jego członków wyrośli przedstawiciele tak zwanej political fiction, która budziła ogromne zainteresowanie na początku lat osiemdziesiątych (Zajdel, Parowski, Oramus, Wnuk-Lipiński, Krzepkowski, Wójcik i in.) OKMFiSF współpracował z licznymi czasopismami oraz z KAW publikując liczne artykuły swoich członków oraz serię wydawniczą SF. Był również organizatorem pierwszych w Polsce konwentów miłośników SF i międzynarodowych zjazdów pisarzy i miłośników SF. W latach 1982-1986 działacz międzynarodowego ruchu SF. Był między innymi Sekretarzem Generalnym Europejskiego Stowarzyszenia SF, członkiem World SF Association, jako jeden z trzech polskich twórców (obok Lema i Fiałkowskiego) Science Fiction Writers of America.

Wójcik jest laureatem czterech nagród Europejskiego Stowarzyszenia SF w dziedzinie edytorstwa[potrzebny przypis] (1981 Stresa, Włochy, 1982 Mönchengladbach, RFN, 1984 Ljubljana, Jugosławia za serię redagowaną w KAW oraz w 1984 roku w Ljubljanie za „Fantastykę”).

Debiutował w 1976. Od 1976 pracował jako redaktor, a następnie kierownik redakcji SF w Krajowej Agencji Wydawniczej. W 1982 wraz z redaktorem naczelnym Adamem Hollankiem, Jackiem Rodkiem, Tadeuszem Markowskim i Andrzejem Krzepkowskim pracował przy zakładaniu miesięcznika "Fantastyka", a następnie w latach 1982 - 1984 był w nim zastępcą redaktora naczelnego. W 1984 wrócił do KAW.W latach 1986-87 prowadził zajęcia na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W 1987 przeszedł do pracy w Spółdzielni Pracy Dziennikarzy Presspol. Równolegle w okresie 1988-1989 pełnił obowiązki kierownika działu w tygodniku "Kultura". W latach 1989-1997 był dyrektorem-redaktorem naczelnym Agencji Praw Autorskich i Wydawnictwa INTERART i w latach 1991-1992 prezesem Interart International w Chicago; w latach 1997-2000 koordynatorem programu PHARE-Wydawnictwa i dyrektorem Wydawnictwa Samorządowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, a także od 1998 do 2000 roku dyrektorem Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w latach 2000-2003 zastępcą redaktora naczelnego, a następnie redaktorem naczelnym DW Bellona, w latach 2004-2006 prezesem i redaktorem naczelnym Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, W latach [2007- 2011] był redaktorem naczelnym wydawnictwa Verbinum. W swoim dorobku edytorskim, liczącym ponad 1500 tytułów, ma między innymi sztandarowe edycje dzieł zebranych Hansa Hellmuta Kirsta (72 tomy), Siegfrieda Lenza, Maxa Frischa, Stanisława Lema, Joanny Chmielwskiej, Alistaire'a MacLeana, a także dwa tomy Wielkiej Encyklopedii Powstania Warszawskiego.

Od 2010 roku współpracuje stale z Radiem Warszawa. Jest współtwórcą emitowanych co tydzień audycji "Damy radę". W 2007 roku, z okazji 25-lecia "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki", jako jeden z dawnych redaktorów Fantastyki, otrzymał odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej"[1].

W 1991 wspólnie z Andrzejem Frukaczem zorganizował I Targi Polskiej Książki w Chicago i w Nowym Jorku - największą po II wojnie światowej prezentację dorobku polskiego ruchu edytorskiego na terenie USA.

Jest autorem kilkuset artykułów krytycznoliterackich oraz książek krytycznoliterackich: Okno Kosmosu, Budowniczowie gwiazd, Wizjonerzy i szarlatani. Współautor powieści Obszar nieciągłości (wspólnie z Andrzejem Krzepkowskim) tłumaczonej na kilka języków obcych oraz kilku antologii SF. Jest autorem tekstu do albumu Romana Kirilenki Tunezja. Autor słuchowisk, scenariuszy filmowych i widowisk telewizyjnych. Spod jego pióra wyszły przedmowy do wznowień wielu klasycznych pozycji polskiej SF. W latach osiemdziesiątych przetłumaczył kilka znaczących publikacji z dziedziny SF z niemieckiego i angielskiego obszaru językowego (m.in. Erika Simona,Carlosa Rascha, G.R.R. Martina). W roku 2017 opublikował nakładem DW Bellona zbiór wywiadów z polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, zatytułowany „Dwunastu Sprawiedliwych”.

W roku 1988 był współzałożycielem i do roku 1993 członkiem zarządu Fundacji im. gen. Władysława Sikorskiego, której celem było m.in. sprowadzenie prochów generała do ojczyzny. Za opracowania publikacji na temat działań powstańczych podczas Powstania warszawskiego odznaczony honorowym medalem Zgrupowania "Chrobry" (2003)[potrzebny przypis]. W latach 2001 - 2004 członek Akademii Newsweeka przyznającej Nagrodę Podporiusza, od 2005 roku członek Kapituły Nagrody Potoka przyznawanej przez Ogólnopolską Komisję Historyczną Ruchu Studenckiego. Od 2006 roku współpracuje ze Spółdzielczym Instytutem Badawczym Krajowej Rady Spółdzielczej. Jest współautorem przedsięwzięć dotyczących spółdzielczości i ruchu spółdzielczego w Polsce, redaktorem „Zeszytów Szkoleniowych” Krajowej Rady Spółdzielczej. Od czerwca 2010 do czerwca 2013 był członkiem rady nadzorczej SBM Ruda w Warszawie.

Udziela się na rzecz osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych – w latach 2006 - 2013 był Prezesem Zarządu Fundacji Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym „Zawsze Potrzebni” w Warszawie. We wrześniu 2010 był współorganizatorem I Festiwalu „Sztuka Integracji” w Warszawie. Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz imprez - kolejne edycje odbyły się: we wrześniu 2012 (Warszawa, łódź), we wrześniu 2012 (Warszawa, Konstancin, Sulejówek. W sierpniu 2011 roku kierowana przez niego fundacja powołała do życia Centrum Sztuki Integracji - społeczną instytucję kulturalną realizująca na co dzień idee festiwalu. Pierwszą czynną placówką Centrum jest Galeria Cytadela - zlokalizowana w Bramie Bielańskiej Cytadeli Aleksandrowskiej galeria sztuki.

Z okazji Święta Niepodległości w listopadzie 2011 uhonorowany został dyplomem uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego za działalność na rzecz upowszechniania wiedzy historycznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Medale Gloria Artis dla twórców związanych z "Fantastyką". wiadomosci.onet.pl, 30 października 2007. [dostęp 2012-12-18].