Andrzej Warchałowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Warchałowski
Ilustracja
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 17 września 1927
Kraków
Data i miejsce śmierci 20 września 2019
Podkowa Leśna
profesor nauk przyrodniczych
Doktorat 1961 – entomologia
Uniwersytet Wrocławski
Habilitacja 1977 – entomologia
Uniwersytet Wrocławski
Profesura 1985 – ndzw.; 1995 – zw.
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Andrzej Stanisław Warchałowski (ur. 17 września 1927 w Krakowie, zm. 20 września 2019 w Podkowie Leśnej[1]) – polski entomolog, znawca rodziny stonkowatych (Chrysomelidae), emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Wnuk Klary Czop-Umlauf, stryjeczny wnuk Kazimierza Warchałowskiego oraz Jerzego Warchałowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Większą część dzieciństwa i wczesnej młodości spędził w Warszawie. Podczas II wojny światowej brał bezpośredni udział w walkach, najpierw na Zamojszczyźnie jako partyzant w oddziałach Narodowych Sił Zbrojnych, a później jako frontowy żołnierz I Armii Wojska Polskiego. Po wojnie do roku 1947, kontynuował swoją, przerwaną na okres walk, naukę w liceum, później zaś studiował chemię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz chemię i biologię na Uniwersytecie i Politechnice we Wrocławiu (1948-1952). Studia zakończył uzyskując dyplom inżyniera chemii (1950) i magistra filozofii (1952).

Od wczesnej młodości pasjonowały go chrząszcze, które przez całe jego zawodowe życie stanowiły główny przedmiot jego badań i naukowej specjalizacji – objęty jego badaniami obszar to teren całej Eurazji i Afryki Północnej. Znaczną część materiałów do swych prac zgromadził, prowadząc badania w czasie ośmiu kilkumiesięcznych pobytów służbowych w Wietnamie (1961/62), Maroku (1962, 1964), Grecji (1964), Iranie (1962/63, 1965/66, 1967/68, 1970/71) oraz w czasie dwuletniego pobytu w Algierii (1985-1987), a także podczas 35 kilkutygodniowych podróży badawczych na tereny szeroko pojętego Obszaru Śródziemnomorskiego.

Zarówno na swej macierzystej uczelni, jak w krajowych oraz zagranicznych stowarzyszeniach naukowych prof. Warchałowski pełnił szereg ważnych funkcji: był kierownikiem Zakładu Systematyki Zwierząt i Zoogeografii, dyrektorem Instytutu Zoologicznego (dwie kadencje), prezesem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (dwie kadencje), był też członkiem Komitetu Zoologicznego Polskiej Akademii Nauk. Należał do międzynarodowych komitetów organizacyjnych (SEEC, AEC), a także był redaktorem naczelnym kilku wydawnictw naukowych. Stworzył wrocławską szkołę taksonomii, jedną z pięciu najlepszych w tej dziedzinie na świecie. Wychował też sobie następców, spośród których kilku osiągnęło znaczące sukcesy naukowe.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 1. Klucze do oznaczania owadów Polski – Stonkowate (3 tomy)
 2. Siedmiotomowa monografia Chrysomelidae w „Fauna Polski – Fauna Poloniae”
 3. Rewizja rodzaju Labidostomis
 4. Klucz do Chrysomeliday Europy i Północnej Afryki
 5. Dwutomowy klucz do Chrysomelidae Palearktyki
 6. Wspomnienia

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

 • Order Huy chương Hữu nghị (Wietnam),
 • Złoty Krzyż Zasługi
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Jerzy Mazurek: Piórem i czynem. Kazimierz Warchałowski (1872–1943) – pionier osadnictwa polskiego w Brazylii i Peru, Warszawa 2013
 • Andrzej Warchałowski: Pomost, Wrocław 2008