Andrzej Witold Szwarc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy prawnika, karnisty. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Andrzej Witold Szwarc
Data i miejsce urodzenia 1 stycznia 1920
Warszawa
Data i miejsce śmierci 7 listopada 2016
Poznań
Zawód, zajęcie prawnik, nauczyciel akademicki
Tytuł naukowy profesor nauk prawnych
Alma Mater Uniwersytet Poznański
Stanowisko kierownik Katedry Kryminalistyki UAM (1966–1990)
Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Andrzej Witold Szwarc (ur. 1 stycznia 1920 w Warszawie, zm. 7 listopada 2016[1] w Poznaniu) – polski prawnik, specjalista w zakresie kryminalistyki i kryminologii, profesor nauk prawnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1947 studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. Na tej samej uczelni (przemianowanej następnie na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) uzyskiwał stopnie doktora i doktora habilitowanego nauk prawnych. Na przełomie lat 40. i 50. był także studentem Wydziału Chemii tego uniwersytetu. W 1976 został profesorem nauk prawnych. Zawodowo związany przez wiele lat z Katedrą Prawa i Procesu Karnego UAM, zaczynając w 1946 jako młodszy asystent. Zorganizował na Wydziale Prawa i Administracji Zakład Kryminalistyki, na bazie którego powstała Katedra Kryminalistyki. Był kierownikiem tej jednostki od 1966 do 1990, tj. do czasu przejścia na emeryturę. Wykładał także na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w Akademii Spraw Wewnętrznych, w III RP prowadził zajęcia w niepaństwowych szkołach wyższych w Poznaniu.

Pod koniec lat 40. zdał egzamin sędziowski. Praktykował także w zawodzie adwokata. Pracował również jako konsultant do spraw kryminalistyki (m.in. dla Prokuratury Generalnej i Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej) oraz jako biegły sądowy. W pracy naukowej specjalizował się w dziedzinie teorii kryminalistyki i technikach kryminalistycznych. Zajmował się zagadnieniami z zakresu badania dokumentów, uznawany jest za autora tzw. Szkoły Technicznej Ekspertyzy Dokumentów. Prowadził także badania poświęcone fonoskopii oraz kryminalistycznym aspektom zbiorów DNA. Był członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego, a także współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

Był autorem ekspertyz, artykułów naukowych, a także dwóch monografii z zakresu kryminalistyki. Jego praca zatytułowana Fałszerstwo dokumentów w świetle kryminalistyki z 1955 (Wydawnictwo Prawnicze) była pierwszym polskim zwartym naukowym opracowaniem tej problematyki. Druga publikacja książkowa, Kryminalistyczna ekspertyza zapisu magnetofonowego z 1964, stworzyła podstawy dla badań fonoskopijnych w Polsce.

Został pochowany na Cmentarzu parafialnym św. Jana Vianneya w Poznaniu[2].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Witold Szwarc. wyborcza.pl, 9 listopada 2016. [dostęp 2016-11-09].
  2. Informacje na stronie um.poznan.pl. [dostęp 2019-03-05].
  3. M.P. z 2011 r. nr 73, poz. 715
  4. Szwarc Andrzej W., Prof. dr hab.. prawo.amu.edu.pl. [dostęp 2012-03-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]