Aneta Krawczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aneta Krawczyk
Data i miejsce urodzenia 6 marca 1975
Radomsko
Zawód, zajęcie polityk, przedsiębiorca

Aneta Krystyna Krawczyk z domu Podsiadło (ur. 6 marca 1975 w Radomsku) – polska polityk, radna wojewódzka, pierwszy świadek w sprawie tzw. seksafery w Samoobronie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ma wykształcenie średnie. Ukończyła liceum ogólnokształcące w Radomsku i Policealne Studium Ekonomiczne w Częstochowie. Pracowała jako sprzedawca w sklepie, a następnie prowadziła działalność gospodarczą.

W 2001 wstąpiła do Samoobrona RP. Od 2002 do 2004 sprawowała funkcję wiceprzewodniczącej partii w województwie łódzkim[1]. W grudniu 2001 została wicedyrektorem, a następnie dyrektorem biura poselskiego posła Stanisława Łyżwińskiego[2]. W jego biurze poselskim pracowała do 2003.

W wyborach samorządowych w 2002 jako numer 1 listy Samoobrony RP, liczbą 14 030 głosów[3] (najlepszy wynik wyborczy w swoim okręgu wyborczym i trzeci w całym województwie) zdobyła mandat radnej Sejmiku Województwa Łódzkiego. Zasiadała też w radzie nadzorczej oczyszczalni ścieków w Tomaszowie Mazowieckim. W wyborach w 2005 bez powodzenia kandydowała do Sejmu z okręgu piotrkowskiego (otrzymała 2419 głosów).

W wyborach samorządowych w 2006 uzyskała 1973 głosy[4] i do wyniku lidera listy Jacka Popeckiego, który uzyskał mandat, zabrakło jej 133 głosów.

29 kwietnia 2008 Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Mazowieckim skierowała przeciwko niej do sądu akt oskarżenia, zarzucając jej m.in. oszustwo oraz przywłaszczenie partyjnych pieniędzy. Na ławie oskarżonych zasiadła ze Stanisławem Łyżwińskim i Waldemarem Borczykiem. Proces w tej sprawie rozpoczął się w marcu 2009[5]. W czerwcu 2011 Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim skazał ją w tej sprawie na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat[6].

W 2009 nie przyjęła mandatu radnej sejmiku łódzkiego, który przypadł jej po skazaniu Popeckiego prawomocnym wyrokiem sądowym.

Seksafera w Samoobronie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Seksafera w Samoobronie.

W grudniu 2006 Aneta Krawczyk oskarżyła posła Stanisława Łyżwińskiego o żądanie usług seksualnych w zamian za otrzymanie pracy w jego biurze, a następnie o uzależnianie wypłacenia pensji od odbycia stosunku seksualnego. Zażądała też od niego alimentów, twierdząc, że jest on ojcem jej najmłodszego, 3,5-letniego dziecka. Badania DNA zlecone przez prokuraturę wykazały jednak, że Łyżwiński nie jest ojcem dziecka. Krawczyk utrzymuje także, jakoby w 2001 doszło do zbliżenia między nią a przewodniczącym Samoobrony RP Andrzejem Lepperem.

8 lutego 2007 po przebadaniu Andrzeja Leppera wykluczono także, by on był ojcem córki Anety Krawczyk. W programie Teraz my! Krawczyk powiedziała, że radny Samoobrony RP Jacek Popecki aplikował jej oksytocynę w celu przerwania ciąży.

W 2008 otrzymała status pokrzywdzonej w procesie Andrzeja Leppera i Stanisława Łyżwińskiego toczącym się przed Sądem Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest rozwiedziona. Ma trzy córki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]