Anna-Lena Fritzon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna-Lena Fritzon
Data i miejsce urodzenia 7 marca 1965
Falun, Szwecja
Klub Malungs IF
Pierwsze punkty w PŚ 9.03 1985, Falun
(3. miejsce - 10 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwecja
Mistrzostwa świata juniorów
Złoto Täsch 1985 5 km
Srebro Täsch 1985 Sztafeta

Anna-Lena Fritzon (ur. 7 marca 1965 w Falun) – szwedzka biegaczka narciarska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Trondheim, gdzie była osiemnasta w biegu na 10 km techniką klasyczną, a w sztafecie była czwarta[1]. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Täsch była najlepsza w biegu na 10 km, a w sztafecie zdobyła srebrny medal[2].

Pierwsze punkty w zawodach Pucharu Świata zdobyła 9 marca 1985 roku w Falun, zajmując trzecie miejsce w biegu na 10 km. Tym samym jednocześnie od razu wywalczyła pierwsze pucharowe podium. W kolejnych startach jeszcze jeden raz uplasowała się w czołowej trójce: 15 stycznia 1988 roku w Dobbiaco była druga w biegu na 20 km stylem dowolnym. W klasyfikacji generalnej sezonu 1987/1988 zajęła ostatecznie 15. miejsce.

W 1989 roku wystąpiła na mistrzostwach świata w Lahti, gdzie była między innymi czwarta w sztafecie, dwunasta w biegu na 30 km techniką dowolną oraz czternasta w biegu na 15 km stylem klasycznym. Na rozgrywanych cztery lata później mistrzostwach świata w Falun zajęła szóste miejsce w sztafecie i dziesiąte na dystansie 30 km stylem dowolnym. Była również szósta w sztafecie i dziewiąta w biegu na 20 km stylem dowolnym podczas igrzysk olimpijskich w Calgary w 1988 roku.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
13. 14 lutego 1988 Kanada Calgary 10 km stylem klasycznym 30:08,3 +1:11,0 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Vida Vencienė
17. 17 lutego 1988 Kanada Calgary 5 km stylem klasycznym 15:04,0 +51,6 Finlandia Marjo Matikainen
6. 21 lutego 1988 Kanada Calgary Sztafeta 4x5 km [3] 59:51,1 +2:33,8  ZSRR
9. 25 lutego 1988 Kanada Calgary 20 km stylem dowolnym 55:33,6 +2:43,8 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tamara Tichonowa
19. 13 lutego 1994 Norwegia Lillehammer 15 km stylem dowolnym 39:44,5 +4:42,4 Włochy Manuela Di Centa
35. 15 lutego 1994 Norwegia Lillehammer 5 km stylem klasycznym 14:08,8 +1:44,1 Rosja Lubow Jegorowa
6. 21 lutego 1994 Norwegia Lillehammer Sztafeta 4x5 km [4] 57:12,5 +2:53,3  Rosja

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
26. 19 lutego 1989 Finlandia Lahti 10 km stylem dowolnym 27:04,5 +2:34,0 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Välbe
14. 21 lutego 1989 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 47:46,6 +2:43,2 Finlandia Marjo Matikainen
4. 23 lutego 1989 Finlandia Lahti Sztafeta 4x5 km[5] 54:49,8 +1:39,5  Finlandia
12. 25 lutego 1989 Finlandia Lahti 30 km stylem dowolnym 1:29:59,7 +3:14,9 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Välbe
31. 21 lutego 1993 Szwecja Falun 5 km stylem klasycznym 14:07,6 +1:04,7 Rosja Larisa Łazutina
19. 23 lutego 1993 Szwecja Falun 5+10 km pościgowy 40:19,0 +2:14,8 Włochy Stefania Belmondo
6. 25 lutego 1993 Szwecja Falun Sztafeta 4x5 km [6] 54:15,7 +1:57,2  Rosja
10. 27 lutego 1993 Szwecja Falun 30 km stylem dowolnym 1:22:41,3 +4:23,3 Włochy Stefania Belmondo

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwyciężczyni
18. 3 lutego 1984 Norwegia Trondheim 10 km stylem klasycznym 32:48,5 +1:45,6 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anfisa Romanowa
4. 5 lutego 1984 Norwegia Trondheim Sztafeta 3x5 km[7] 52:27,8 +1:27,5  Norwegia
1.FIS gold medal.png 14 lutego 1985 Szwajcaria Täsch 10 km stylem klasycznym 31:24,3 - -
2.FIS silver medal.png 16 lutego 1985 Szwajcaria Täsch Sztafeta 3x5 km[8] 44:47,1 +12,7  ZSRR

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 9 marca 1986 Szwecja Falun 10 km ? ? 3. Anette Bøe
2. 15 stycznia 1988 Włochy Dobbiaco 20 km stylem dowolnym ? ? 2. Simone Greiner-Petter

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]