Anna Łękawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Łękawa
Data i miejsce urodzenia 25 kwietnia 1911
Łąkta Dolna
Data i miejsce śmierci 24 lutego 2012
Bochnia
Narodowość polska
Dziedzina sztuki poezja, malarstwo
Epoka ludowy
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi
Nagrody

Zasłużony Działacz Kultury
Zasłużony dla Kultury Polskiej

Anna Łękawa (ur. 25 kwietnia 1911 w Łąkcie Dolnej, zm. 24 lutego 2012 w Bochni) – polska poetka i malarka ludowa, działaczka na rzecz kultury ludowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w chłopskiej rodzinie. Po ślubie zamieszkała w Łąkcie Górnej. W wieku 45 lat zaczęła pisać wiersze i malować. Nie ukończyła szkół plastycznych z powodów trudnej sytuacji materialnej (jej rodzice wspomagali starszą siostrę na studiach).

Najwięcej wierszy opowiada o jej życiowych wydarzeniach np. dzieciństwie, młodości. Pierwszy tomik jej wierszy pod tytułem Sieroca dola został wydany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Żegocinie w 1997 roku. Znalazło się w nim 17 wierszy. Od tego czasu tomik ten był kilkakrotnie wznawiany[1]. Kolejnym tomikiem jej wierszy jest Celem moim radość dawać: tomik wierszy wydany w 2011 roku przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos w Tarnowie.

Zmarła w szpitalu powiatowym w Bochni mając 101 lat. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Łąkcie Górnej.

Część jej obrazów jest malowana na szkle.

Jej obrazy wystawione są m.in.: w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, w Lublinie w Państwowym Muzeum na Majdanku, w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, w Muzeach Okręgowych w Bochni i Tarnowie oraz w kościele Zwiastowania NMP w Skępem. Stworzyła stacje drogi krzyżowej w Kościele parafialnym p.w Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łąkcie Górnej i w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kuryłowcach Murowanych koło Kamieńca Podolskiego na Ukrainie[1].

Order i inne nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]