Anna (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna
Rok produkcji 1987
Data premiery Stany Zjednoczone28 listopada 1987
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 96 min
Reżyseria Jurek Bogajewicz
Scenariusz Agnieszka Holland
Główne role Sally Kirkland
Paulina Porizkova
Robert Fields
Muzyka Greg Hawkes
Zdjęcia Bobby Bukowski
Scenografia Daniel Talpers
Lester Cohen
Produkcja Jurek Bogajewicz
Wytwórnia Magnus Films
Vestron Pictures
Dystrybucja Vestron Pictures

Anna – film fabularny, dramat, produkcji amerykańskiej z 1987 roku w reżyserii Jerzego Bogajewicza. Scenariusz powstał na podstawie noweli Agnieszki Holland i J. Bogajewicza, opracowany przez A. Holland.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Inspiracją do napisania tej historii było spotkanie w Nowym Jorku dwóch znanych polskich aktorek, które wyemigrowały do Stanów Zjednoczonych – Joanny Pacuły i Elżbiety Czyżewskiej.

Główną bohaterką filmu jest Anna Radkova (Sally Kirkland), znana (choć już starzejąca się) czeska aktorka, która po tragicznych wydarzeniach w Czechach w 1968 roku została aresztowana, a następnie zmuszona do wyjazdu za granicę. Wyjeżdża do USA, gdzie ma problemy z przystosowaniem się do nowej sytuacji. Anna z dnia na dzień przestała być gwiazdą, co spowodowało załamanie jej pewności siebie, chorobę nerwową i pogłębiającą się depresję. Wspiera ją kochanek Daniel (Robert Fields).

Dopiero spotkanie z młodą aktorką Krystyną (Paulina Porizkova) doprowadza do przemiany w życiu Anny. Postanawia ona bowiem pomóc początkującej koleżance po fachu w zrobieniu kariery w niełatwym zawodzie aktora. Daje jej lekcje aktorstwa, zaprzyjaźnia się z nią, wręcz jej matkuje. Znowu czuje się potrzebna, a każdy sukces Krystyny daje Annie nowe siły do życia.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

  • 1987 – Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Los Angeles (LAFCA) dla Sally Kirkland w kategorii "najlepsza aktorka"
  • 1988 – nominacja do Złotego Globu (Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood) w kategorii "najlepsza aktorka dramatyczna" dla Sally Kirkland
  • 1988 – nominacja do Oscara (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej) w kategorii "najlepsza aktorka" dla Sally Kirkland
  • 1988 – Independent Spirit Awards (nagrody kina niezależnego) dla Sally Kirkland w kategorii "najlepsza aktorka"
  • 1988 – nominacja do Independent Spirit Awards (nagrody kina niezależnego) nominacja w kategorii "najlepszy scenariusz" dla Agnieszki Holland
  • 1988 - nagroda "François Truffaut" na Festiwal Filmowy w Valladolid dla najlepszego debiutu dla Jerzego Bogajewicza

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]