Anna Gliszczyńska-Świgło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Gliszczyńska-Świgło
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 12 kwietnia 1966
Profesor doktor habilitowana inżynier nauk rolniczych
Specjalność:
instrumentalne metody oceny jakości, towaroznawstwo żywności
Alma Mater Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu
Doktorat 5 listopada 1999 – towaroznawstwo – biochemia
Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Habilitacja 11 marca 2011 – towaroznawstwo
Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Profesura 8 stycznia 2019
Profesor nadzwyczajna UEP
Jednostka Wydział Towaroznawstwa – Katedra Technologii i Analizy Instrumentalnej
Stanowisko – Prorektor ds. edukacji i studentów
(od 2016)

Anna Monika Gliszczyńska-Świgło (ur. 12 kwietnia 1966[1]) – polska towaroznawczyni, profesor doktor habilitowana inżynier nauk rolniczych, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Anna Gliszczyńska-Świgło ukończyła w 1990 Akademię Rolniczą im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu. Doktoryzowała się w zakresie towaroznawstwa, specjalności – biochemia w 1999 na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na podstawie pracy Występowanie pochodnych izoalloksazynowych w wybranych produktach spożywczych (promotorka: Anna Kozioł). Habilitowała się tamże w 2011 z nauk ekonomicznych w zakresie w towaroznawstwie żywności na podstawie monografii Przeciwutleniające i proutleniające właściwości wybranych składników żywności jako wyróżniki jej jakości. W 2019 otrzymała tytuł naukowy profesora nauk rolniczych[2].

W pracy naukowej specjalizuje się w instrumentalnych metodach oceny jakości i bezpieczeństwa żywności, bioaktywnych składnikach żywności i kosmetyków, witaminach i naturalnych przeciwutleniaczach. Jest zatrudniona jako profesor nadzwyczajna Katedry Technologii i Analizy Instrumentalnej Wydziału Towaroznawstwa UEP. Od 2016 pełni funkcję prorektorki ds. edukacji i studentów.

Członkini Polskiego Towarzystwa Towaroznawczego, Internationale Gesellschaft fűr Warenkunde und Technologie (IGWT), Groupe Polyphenols, poznańskiego oddziału Komitetu Nauk Towaroznawczych-Nauk o Jakości PAN.

Wypromowała dwie doktorki.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Przeciwutleniające i proutleniające właściwości wybranych składników żywności jako wyróżniki jej jakości, Poznań: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, 2010.
  • Nowoczesne metody w analityce towaroznawczej (red.), Poznań: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, 2012.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]