Anna Halicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Halicka
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 1960
Profesor doktor habilitowana inżynier nauk technicznych
Specjalność:
konstrukcje budowlane
Alma Mater Politechnika Lubelska
Doktorat 19 września 1994 – budownictwo
Politechnika Śląska
Habilitacja 19 marca 2008 – budownictwo
Politechnika Śląska
Profesura 20 czerwca 2018
Polska Akademia Nauk
Status Członkini Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej
Profesor Politechniki Lubelskiej
Katedra Konstrukcji Budowlanych
Stanowisko Prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-biznesowym
(od 2016)
Okres zatrudn. od 1989
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej

Anna Małgorzata Halicka (ur. 1960) – polska profesor nauk technicznych, prorektor Politechniki Lubelskiej (od 2016).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Anna Halicka pochodzi z Lublina. Ukończyła tam II Liceum im. Hetmana Jana Zamoyskiego, a następnie budownictwo na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej. Uzyskała uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi i do projektowania oraz uprawnienia rzeczoznawczyni budowlanej. Odbyła staż naukowy na Uniwersytecie Technicznym w Delfcie. Doktoryzowała się z nauk technicznych w 1994 na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej na podstawie pracy Opory ruchu mieszanki betonowej i twardniejącego betonu w ekstruzyjnym procesie formowania prefabrykatów (promotor – Mieczysław Król), a habilitowała tamże w 2008, przedstawiając dzieło Studium stanu naprężeń i odkształceń w płaszczyźnie styku i strefie przypodporowej elementów zespolonych z udziałem betonów skurczowych i ekspansywnych. W 2018 uzyskała profesorski tytuł naukowy.

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Przez dwa lata pracowała jako majster budowy w Lubelskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego, a przez następne półtora roku jako asystentka projektanta w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego w Lublinie. Od 1989 pracuje na macierzystej uczelni w Katedrze Konstrukcji Budowlanych, a od 2003 kierują nią. Jest autorką lub współautorką ponad 90 prac naukowych i jednego patentu. Jej zainteresowania naukowe obejmują: betonowe konstrukcje zespolone, zbiorniki i silosy żelbetowe, awarie i diagnostyka konstrukcji budowlanych, obiekty zabytkowe, betony na kruszywach odpadowych. Wypromowała jednego doktora. Na macierzystej uczelni pełni lub pełniła liczne funkcje, m.in. przewodniczącej Wydziałowej Komisji ds. Kształcenia (2008–2016), prorektorki ds. współpracy z otoczeniem społeczno-biznesowym (od 2016).

Członkostwo w organizacjach[edytuj | edytuj kod]

Członkini Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN w kadencji 2016–2020, gdzie przewodniczy Sekcji Konstrukcji Betonowych. Zastępczyni delegata do Fédération internationale du béton. Ekspertka Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Członkini Lubelskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa, Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), sekretarz Rady Programowej Czasopism i Wydawnictw PZITB. Jury konkursu „Złota Kielnia”. Autorka lub współautorem przeszło 140 ekspertyz technicznych, projektów konstrukcyjnych, orzeczeń technicznych oraz opinii o innowacyjności nt. obiektów budownictwa przemysłowego, komunalnego, ogólnego i zabytkowego, w tym na rzecz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]