Anna Makandina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Anna
nowomęczennica
Data i miejsce urodzenia 5 listopada 1886
gubernia włodzimierska
Data i miejsce śmierci 14 marca 1938
poligon Butowo
Czczona przez Rosyjski Kościół Prawosławny
Kanonizacja 2000
Moskwa
przez Rosyjski Kościół Prawosławny
Wspomnienie 1/14 marca oraz razem z Soborem Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich
Szczególne miejsca kultu Monaster św. Aleksego w Moskwie

Anna, nazwisko świeckie Makandina (ur. 5 listopada 1886 w guberni włodzimierskiej, zm. 14 marca 1938 na poligonie Butowo) – rosyjska mniszka prawosławna, święta nowomęczennica.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z rodziny chłopskiej z guberni włodzimierskiej. W 1910 ukończyła szkołę wiejską. Posłusznicą w monasterze św. Aleksego w Moskwie została w wieku dwudziestu dwóch lat. Przez cały okres pobytu w klasztorze była jedną z monasterskich kucharek[1].

Anna nie złożyła w monasterze ślubów mniszych, cały czas pozostawała posłusznicą[1][2].

W momencie likwidacji monasteru św. Aleksego przez władze radzieckie Anna, razem z kilkoma innymi mniszkami, zamieszkała w prywatnym mieszkaniu i starała się w miarę możliwości nadal żyć według reguły zakonnej. Zarabiała na życie szyciem. W 1930 została po raz pierwszy aresztowana i skazana na trzyletnie zesłanie do obwodu archangielskiego[1].

Po raz drugi została aresztowana 22 lutego 1938. Nie przyznała się do stawianych jej zarzutów, w czasie przesłuchania wprost stwierdziła natomiast, że wrogo odnosi się do władzy radzieckiej, gdyż to ona wypędziła mniszki z ich klasztorów; oznajmiła, że prawosławni żyli lepiej w czasach caratu. 8 marca 1938 została skazana na śmierć i sześć dni później rozstrzelana w masowej egzekucji na poligonie w Butowie[1].

Kanonizowana w 2000 jako jedna z Soboru Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich. Nosi tytuł świętej mniszki męczennicy[1].

Jej siostra Matrona Makandina również była posłusznicą w monasterze św. Aleksego i także została kanonizowana jako nowomęczennica[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Преподобномученица Анна
  2. Wykaz nowomęczenników rosyjskich [w:] Prawosławnyj cerkownyj kalendar' 2012, Izdatielstwo Moskowskoj Patriarcharchii Russkoj Prawosławnej Cerkwi.
  3. Преподобномученица Матрона