Anna Twardosz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Twardosz
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 2001
Sucha Beskidzka[1][2], Polska
Klub PKS Olimpijczyk Gilowice[1]
Debiut w PŚ 11 lutego 2017 w Ljubnie (odpadła w kwalifikacjach)
Dorobek medalowy
Letnie mistrzostwa Polski
Gold medal with cup.svg Złoto
2016
Skalite HS77
indywidualnie

Anna Twardosz (ur. 12 kwietnia 2001 w Suchej Beskidzkiej) – polska skoczkini narciarska. Letnia mistrzyni Polski z 2016[3]. W swojej karierze odniosła jedno zwycięstwo w zawodach Pucharu Karpat (był to jedyny raz, gdy stała na podium zawodów tej rangi). Medalistka nieoficjalnych letnich mistrzostw świata dzieci (srebro w konkursie drużyn mieszanych do lat 12 w 2013)[4]. Od sezonu letniego 2016 członkini kobiecej reprezentacji Polski w skokach narciarskich[5].

7 października 2016 na skoczni HS77 w kompleksie Skalite w Szczyrku, po skokach na odległość 70,5 i 72,5 metrów, zdobyła tytuł letniej mistrzyni Polski w konkursie indywidualnym kobiet, pokonując o 9,1 punktu Kingę Rajdę[3]. 16 grudnia 2016 po raz pierwszy zdobyła punkty Pucharu Kontynentalnego[2]. W swojej karierze punktowała również w zawodach rangi FIS Cup i Pucharu Karpat[4].

Uprawia również kombinację norweską, jako pierwsza Polka startując w zawodach w tej dyscyplinie sportu (na poziomie krajowym)[6]. Kombinację trenuje jej starszy brat – Paweł, który jest członkiem kadry A reprezentacji Polski[7].

11 lutego 2017 w Ljubnie po raz pierwszy wystartowała w kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata, jednak nie awansowała do konkursu głównego[2].

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

2017 Stany Zjednoczone Park City 30. miejsce
2018 Szwajcaria Kandersteg 35. miejsce
2019 Finlandia Lahti 29. miejsce

Drużynowo[edytuj | edytuj kod]

2017 Stany Zjednoczone Park City 7. miejsce (drużyna mieszana)[a]
2018 Szwajcaria Kandersteg 9. miejsce[b]
2019 Finlandia Lahti 8. miejsce[c]

Starty A. Twardosz na mistrzostwach świata juniorów – szczegółowo[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok 1 Skok 2 Nota Strata Zwycięzca
30. 1 lutego 2017 Stany Zjednoczone Park City Utah Olympic Park K-90 HS-100 indywid. 81,5 m 82,0 m 171,1 pkt 68,7 pkt Manuela Malsiner
7. 5 lutego 2017 Stany Zjednoczone Park City Utah Olympic Park K-90 HS-100 druż. mix.[a] 74,5 m 76,5 m 778,2 pkt (88,2 pkt) 154,1 pkt Słowenia
35. 2 lutego 2018 Szwajcaria Kandersteg Nordic Arena K-95 HS-106 indywid. 75,0 m 64,7 pkt 197,9 pkt Nika Križnar
9. 3 lutego 2018 Szwajcaria Kandersteg Nordic Arena K-95 HS-106 druż.[d] 76,0 m 163,5 pkt (54,7 pkt) 569,6 pkt Słowenia

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2016/2017 nieklasyfikowana[8]
2017/2018 nieklasyfikowana[9]
2018/2019 nieklasyfikowana[10]

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan na koniec sezonu 2018/2019

Sezon 2016/2017
Lillehammer Lillehammer Niżny Tagił Niżny Tagił Oberstorf Oberstorf Sapporo Sapporo Zao Zao Râșnov Râșnov Hinzenbach Hinzenbach Ljubno Ljubno Pjongczang Pjongczang Oslo punkty
- - - - - - - - - - - - - - q q - - - 0
Sezon 2017/2018
Lillehammer Lillehammer Lillehammer Hinterzarten Sapporo Sapporo Zao Zao Ljubno Ljubno Râșnov Râșnov Oslo Oberstorf Oberstorf punkty
- - - - - - - - - - - - - q q 0
Sezon 2018/2019
Lillehammer Lillehammer Lillehammer Prémanon Prémanon Sapporo Sapporo Zaō Zaō Râșnov Râșnov Hinzenbach Hinzenbach Ljubno Ljubno Oberstdorf Oberstdorf Oslo Lillehammer Trondheim Niżny Tagił Niżny Tagił Czajkowskij Czajkowskij punkty
35 q q q q - - - - - - q q - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 q  – zawodniczka nie zakwalifikowała się  -  – zawodniczka nie wystartowała

Letnie Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2017 nieklasyfikowana[11]
2018 nieklasyfikowana
2019 nieklasyfikowana

Miejsca w poszczególnych konkursach LGP[edytuj | edytuj kod]

stan na koniec sezonu 2019

2017
Courchevel 11.08 Frenštát 18.08 Frenštát 19.08 Czajkowskij 9.09 Czajkowskij 10.09 punkty
q 37 q - - 0
2018
Hinterzarten 28.07 Courchevel 10.08 Frenštát 17.08 Frenštát 18.08 Czajkowskij 9.09 Klingenthal 3.10 punkty
- - q q - - 0
2019
Hinterzarten 26.07 Courchevel 09.08 Frenštát 18.08 punkty
- - 38 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 –  – zawodniczka nie wystartowała

dsq – zawodniczka zdyskwalifikowana

q – zawodniczka nie zakwalifikowała się

Puchar Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2016/2017 20.
2017/2018 27.
2018/2019 45.

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2016/2017
Notodden Notodden punkty
14 26 23
Sezon 2017/2018
Nottoden Nottoden Planica Planica Brotterode Brotterode punkty
- - 15 23 19 21 98
2018/2019
Notodden Notodden Planica Planica Brotterode Brotterode punkty
- - 21 20 - - 21
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 -  – zawodniczka nie wystartowała

Letni Puchar Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce Punkty
2016 niesklasyfikowana 0
2016 19. 52

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2016
Oberwiesenthal Oberwiesenthal Notodden Notodden punkty
43 39 - - 0
Sezon 2017
Oberwiesenthal Oberwiesenthal Trondheim Trondheim punkty
- - 15 7 52
Sezon 2019
Szczuczyńsk Szczuczyńsk Szczyrk Szczyrk Lillehammer Stams Stams punkty
- - 23 23 16 31
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 -  – zawodniczka nie wystartowała

FIS Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2014/2015 25.
2015/2016 43.
2016/2017 15.
2017/2018 7.
2018/2019 7.

Miejsca na podium w konkursach indywidualnych FIS Cup chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Skok 1 Skok 2 Nota Lok. Strata Zwycięzca
1. 15 września 2018 Rumunia Râșnov Trambulină Valea Cărbunării K-90 HS-97 86,0 m 88,0 m 200,2 pkt 2. 10,5 pkt Daniela Haralambie
2. 16 września 2018 Rumunia Râșnov Trambulină Valea Cărbunării K-90 HS-97 86,5 m 89,5 m 204,1 pkt 2. 14,4 pkt Daniela Haralambie

Miejsca w poszczególnych konkursach FIS Cup[edytuj | edytuj kod]

stan na 4 sierpnia 2019

Sezon 2014/2015
Villach Villach Hinterzarten Hinterzarten Frenštát pod Radhoštěm Frenštát pod Radhoštěm Râşnov Râşnov Râşnov Râşnov punkty
- - - - 17 19 8 6 - - 98
Sezon 2015/2016
Villach Villach Szczyrk Szczyrk Râşnov Râşnov Harrachov Harrachov punkty
- - - 9 - - 27 26 38
Sezon 2016/2017
Villach Villach Szczyrk Szczyrk Einsiedeln Einsiedeln Hinterzarten Hinterzarten Râşnov Râşnov Notodden Eau Claire Eau Claire punkty
13 13 10 6 - - 15 16 - - 15 - - 153
Sezon 2017/2018
Villach 01.07 Villach 02.07 Kandersteg 16.09 Kandersteg 17.09 Râșnov 21.09 Râșnov 22.09 Whistler 07.12 Whistler 08.12 Rastbüchl 10.02 Rastbüchl 11.02 Villach 24.02 Villach 25.02 Falun 17.03 punkty
12 9 - - 4 6 - - 9 11 14 19 - 224
Sezon 2018/2019
Villach Villach Szczyrk Szczyrk Râşnov Râşnov Rastbüchl Rastbüchl Villach Villach punkty
35 25 19 18 2 2 - - - - 191
Sezon 2019/2020
Szczyrk Szczyrk Szczuczyńsk Szczuczyńsk Ljubno Ljubno Râşnov Râşnov Villach Villach Park City Park City Oberwiesenthal Oberwiesenthal Rastbüchl Rastbüchl Villach Villach punkty
19 25 - - 16 25 39
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 -  – dyskwalifikacja
 -  – zawodniczka nie wystartowała

Puchar Karpat[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce Punkty
2013/2014 11. 76
2014/2015 4. 180
2016/2017 5. 136

Zwycięstwa w konkursach indywidualnych Pucharu Karpat chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Skok 1 Skok 2 Nota
1. 7 lipca 2016 Polska Szczyrk Skalite K-70 HS-77 72,5 m 72,5 m 212,0 pkt

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Karpat[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2013/2014
Szczyrk Szczyrk Râşnov Râşnov punkty
7 6 - - 76
Sezon 2014/2015
Szczyrk Szczyrk Râşnov Râşnov punkty
5 6 4 5 180
Sezon 2016/2017
Szczyrk Szczyrk Râşnov Râşnov punkty
1 7 - - 136
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Skład zespołu: Kinga Rajda, Dawid Jarząbek, Anna Twardosz, Paweł Wąsek.
  2. Skład zespołu: Kinga Rajda, Joanna Kil, Kamila Karpiel, Anna Twardosz
  3. Skład zespołu: Anna Twardosz, Kinga Rajda, Joanna Kil, Kamila Karpiel
  4. Skład zespołu: Kinga Rajda, Joanna Kil, Kamila Karpiel, Anna Twardosz

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dominik Formela: Anna TWARDOSZ. skijumping.pl, 2016-08-18. [dostęp 2016-10-07].
  2. a b c Athlete : TWARDOSZ Anna (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-14].
  3. a b Alicja Kosman: Anna Twardosz Mistrzynią Polski Kobiet w skokach!. pzn.pl, 2016-10-07. [dostęp 2016-10-07].
  4. a b Adam Kwieciński: TWARDOSZ Anna 2001.04.12 POL. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-10-07].
  5. Nowe twarze w polskich kadrach. skijumping.pl, 2016-05-25. [dostęp 2016-10-07].
  6. Michał Chmielewski: Panie też kombinują. Anna Twardosz prekursorką żeńskiego dwuboju. skipol.pl, 2015-01-26. [dostęp 2016-10-07].
  7. Katarzyna Nowak: Prekursorka kobiecej kombinacji w kadrze skoczkiń – czy Anna Twardosz zrezygnuje z dwuboju?. skipol.pl, 2016-05-11. [dostęp 2016-10-07].
  8. World Cup 2017 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-03-14].
  9. World Cup 2018 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-03-28].
  10. World Cup 2019 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-03-24].
  11. FIS Grand Prix Ski Jumping Ladies 2017 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-08-31].