Anna Wang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Anna Wang

王安納
męczennica
Data i miejsce urodzenia 1886
Majiazhuang, Chiny
Data i miejsce śmierci 22 lipca 1900
Majiazhuang, Chiny
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 17 kwietnia 1955
przez Piusa XII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)

Św. Anna Wang (chiń. 王安納) (ur. 1886 r. w Majiazhuang, Hebei w Chinach – zm. 22 lipca 1900 r. tamże) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Rodzice Anny Wang byli chrześcijanami, pochodziła z bardzo biednej rodziny. Gdy miała 5 lat zmarła jej matka. W wieku 11 lat chciano wydać ją za mąż za katolika z wioski Gi, jednak ona się na to nie zgodziła.

Podczas powstania bokserów w Chinach doszło do prześladowania chrześcijan. 21 lipca 1900 r. powstańcy aresztowali katolików z powiatu Wei w prowincji Hebei. Pierwszy został zabity Józef Wang Yumei, przywódca katolików we wsi. Pozostali (wśród których byli Łucja Wang Wang, Anna Wang i Andrzej Wang Tianqing), zostali zamknięci na klucz. Następnego dnia dano im wybór, że albo wyprą się wiary, albo zginą. Jej macocha wyrzekła się wiary i chciała do tego skłonić Annę Wang. Wszyscy oni zostali zabici po odmowie apostazji.

Dzień jej wspomnienia to 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Została beatyfikowana 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leona Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowana w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 66.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]