Anne Riemersma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anne Riemersma
Ilustracja
Anne Riemersma (1978)
Data i miejsce urodzenia 1954
Slappeterp
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Holandia
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
srebro San Cristóbal 1977 Na dochodzenie
srebro Monachium 1978 Na dochodzenie
srebro Amsterdam 1979 Na dochodzenie

Anne Riemersma (ur. w 1954[1] w Slappeterp) – holenderska kolarka torowa i szosowa, trzykrotna wicemistrzyni świata w kolarstwie torowym.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze Anne Riemersma osiągnęła w 1977 roku, kiedy na torowych mistrzostwach świata w San Crisóbal zdobyła srebrny medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie, ulegając jedynie Wierze Kuzniecowej z ZSRR. Wynik ten powtórzyła później na mistrzostwach świata w Monachium w 1978 roku i rozgrywanych rok później mistrzostwach w Amsterdamie. W oby ostatnich przypadkach lepsza od niej okazała się tylko jej rodaczka Keetie van Oosten-Hage. Wielokrotnie zdobywała medale torowych mistrzostw kraju, w tym dwa złote: w 1978 roku była najlepsza w omnium i indywidualnym wyścigu na dochodzenie. Startowała także w wyścigach szosowych, chociaż głównie na arenie krajowej. Wygrała między innymi kryterium w Roden w 1974 roku, Apeldoorn w 1976 roku, Nieuweschans w 1977 roku oraz w Almelo w 1979 i 1980 roku. Nigdy nie wystartowała na igrzyskach olimpijskich.

Anne wyszła za mąż za byłego holenderskiego kolarza Gerrita Möhlmanna, z którym ma dwójkę dzieci: syna Petera Möhlmanna i córkę Pleuni Möhlmann, oboje również uprawiają kolarstwo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]