António Martins da Cruz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
António Martins da Cruz
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1946
Lizbona
Minister spraw zagranicznych Portugalii
Okres od 6 kwietnia 2002
do 9 października 2003
Przynależność polityczna Partia Socjaldemokratyczna
Poprzednik Jaime Gama
Następca Teresa Patrício Gouveia
Odznaczenia
Komandor Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Portugalia) Komandor Orderu Gwiazdy Polarnej (Szwecja) Wielki Oficer Orderu Oswobodziciela (Wenezuela) Komandor Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Komandor Orderu Honoru (Grecja) Komandor Orderu Pro Merito Melitensi Krzyż Wielki Orderu Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga Wielki Oficer Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Wielki Oficer Orderu Bernardo O’Higginsa (Chile) Order Stara Płanina (Bułgaria) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Cywilnej (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Węgierskiego Zasługi (cywilny) Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Krzyż Wielki Orderu Wyzwoliciela San Martina (Argentyna)

António Manuel de Mendonça Martins da Cruz (ur. 28 grudnia 1946 w Lizbonie[1]) – portugalski dyplomata, prawnik i polityk, w latach 2002–2003 minister spraw zagranicznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent prawa na Uniwersytecie Lizbońskim. Kształcił się także na Uniwersytecie Genewskim. W pierwszej połowie lat 70. dołączył do portugalskiej służby dyplomatycznej. Pracował w departamencie międzynarodowych organizacji gospodarczych, następnie w Mozambiku i Egipcie. W 1979 przeszedł do stałego przedstawicielstwa Portugalii przy ONZ w Genewie. W 1984 objął stanowisko dyrektora departamentu integracji europejskiej w resorcie spraw zagranicznych. W 1985 premier Aníbal Cavaco Silva powołał go na swojego doradcę, funkcję tę pełnił przez dziesięć lat. Następnie był ambasadorem przy NATO i Unii Zachodnioeuropejskiej, a od 1999 w Hiszpanii[1]. W międzyczasie w 1987 został wykładowcą na Universidade Lusíada de Lisboa[2].

W kwietniu 2002 z rekomendacji Partii Socjaldemokratycznej został inistrem spraw zagranicznych w gabinecie José Manuela Durão Barroso[1]. Pełnił tę funkcję do października 2003. Po odejściu z rządu zajął się działalnością konsultingową, powoływany w skład organów kierowniczych różnych przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych, został m.in. prezesem izb handlowo-przemysłowych portugalsko-panamskiej i portugalsko-dominikańskiej[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c António Martins da Cruz (port.). infopedia.pt. [dostęp 2018-01-20].
  2. a b Ambassador António Martins da Cruz (ang.). cratimor.com. [dostęp 2018-01-20].
  3. Cidadãos Nacionais Agraciados com Ordens Portuguesas (port.). presidencia.pt. [dostęp 2018-01-20].
  4. Cidadãos Nacionais Agraciados com Ordens Estrangeiras (port.). presidencia.pt. [dostęp 2018-01-20].