Antalya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Antalya
Ilustracja
Państwo  Turcja
Prowincja Antalya
Burmistrz Muhittin Böcek
Powierzchnia 1417 km²
Wysokość 35 m n.p.m.
Populacja (2018)
• liczba ludności

1 194 204[1]
Nr kierunkowy 0242
Kod pocztowy 07x xx
Tablice rejestracyjne 07
Położenie na mapie Turcji
Mapa lokalizacyjna Turcji
Antalya
Antalya
Ziemia36°53′02,94″N 30°42′20,25″E/36,884150 30,705625
Strona internetowa
Antalya jest otoczona wysokimi górami Taurus

Antalya (gr. Αττάλεια – Attália, łac. Attalea) – miasto w południowo-zachodniej Turcji, nad zatoką Antalya na Morzu Śródziemnym, w starożytnej krainie Pamfilia, u południowych podnóży gór Taurus, ośrodek administracyjny prowincji Antalya. Kurort wypoczynkowy Riwiery Tureckiej.

W 2018 Antalya liczyła 1 194 204 mieszkańców (ósme pod względem liczby ludności miasto w Turcji)[1]. W tym samym roku miasto odwiedziło 11,27 mln turystów z całego świata – Antalya była dziesiątym najczęściej odwiedzanym miastem na świecie[2].

Historia miasta[edytuj | edytuj kod]

Tereny południowego wybrzeża Anatolii zamieszkane były od czasów prehistorycznych. Istnieją też bezpośrednie przekazy dotyczące migracji populacji w tym regionie w starożytności. Samo miasto (pod nazwą Attalia) zostało założone w tym miejscu w 150 r. p.n.e. przez króla Pergamonu Attalosa II. Po śmierci Attalosa III, ostatniego pergamońskiego władcy, w 133 r. p.n.e. miasto przypadło w udziale Rzymianom.

Chrześcijaństwo rozpowszechniło się w rejonie Attalii po II wieku. Jak odnotowano w Dziejach Apostolskich Attalię odwiedził Paweł z Tarsu (Dz. Ap. 14,25–26)[3]. Po przekazywaniu nauki Chrystusa w Pizydii i Pamfilii Święty Paweł i Święty Barnaba odpłynęli z Attalii do Antiochii.

Po upadku Cesarstwa rzymskiego na zachodzie, Antalya pozostała w granicach jego wschodniej części, zwanej potem Cesarstwem Bizantyjskim. Na ten okres przypada era znacznego rozkwitu miasta. Było ono między innymi siedzibą biskupstwa.

W VII w. n.e. Attalia wielokrotnie ucierpiała od najazdów arabskich. Pomimo tego w mieście wciąż rozwijał się handel, gdyż założono tu komorę celną dla wszystkich statków płynących ze wschodu na zachód. Musiały one uzyskać w Attalii zezwolenie na dalszą podróż. W tym okresie miasto pełniło również ważną rolę militarną, strzegąc południowej Anatolii przed najazdami muzułmanów. Znajdował się tu również bizantyjski ośrodek wywiadowczy na kraje arabskie.

Pod koniec XI wieku miasto zostało zajęte przez Turków seldżuckich. Bizantyjczycy zdołali je jednak wkrótce odzyskać dzięki sukcesom I wyprawy krzyżowej. Po zajęciu Konstantynopola przez krzyżowców miasto przejściowo zajęli Włosi. W 1207 przeszło ono pod władzę sułtanatu Ikonion. Od tamtej pory Antalya przechodziła pod panowanie wielu narodów, m.in. Wenecjan i Genueńczyków, aż w 1423 roku sułtan Murad II ostatecznie włączył ją do Turcji Osmańskiej[4] .

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej charakterystyczną budowlą miasta jest pojedynczy minaret Yivli, pozostałość dawnego meczetu. Do innych atrakcji miasta zalicza się też rzymska brama Hadriana z II wieku oraz historyczna część miasta Kaleici ze słynnym minaretem Kesik.

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Za miastem znajduje się port lotniczy Antalya, obsługujący loty do ważniejszych miast w Europie Zachodniej, z tanich linii lotniczych lata tu Air Berlin (połączenia m.in. z Berlina i Wiednia), latają tu też linie czarterowe, m.in. SunExpress. Lotnisko obsługuje też loty krajowe, głównie do Stambułu, aczkolwiek są też bezpośrednie połączenia z Ankarą, Izmirem i kilkoma innymi miastami. Główne linie lotnicze obsługujące loty krajowe to Turkish Airlines i Onur Air.

Miasto ma też dobre połączenia autobusowe, licznie firmy obsługują trasy do większości miast w Turcji. Małe busy (zwane dolmuş) jeżdżą na krótszych trasach do Kaş, Alanyi i drobnych miejscowości wypoczynkowych w regionie.

Antalya nie ma połączenia kolejowego.

Panorama miasta
Panorama miasta

Sport[edytuj | edytuj kod]

W mieście rozgrywane są, cyklicznie co tydzień, kobiece turnieje tenisowe rangi ITF, pod nazwą GD Tennis Cup , z pulą nagród 15 000 $[5].

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b TURKEY: Provinces and Major Cities (ang.). citypopulation.de. [dostęp 2019-06-23].
  2. Top 20 miast najchętniej odwiedzanych przez turystów w 2018 roku, Business Insider, 13 października 2018 [dostęp 2019-06-23] (pol.).
  3. Dz 14,25-26
  4. Piotr Krupczyński [w:], Encyklopedia Kultury Bizantyńskiej, Warszawa 2002, s. 55–56.
  5. GD Tennis Academy | GD Tenis Akademisi - Tenis Okulu, Tenis Dersi, Tenis Akademisi Profesyonel Tenisçi Eğitimi, Tenis Eğitimi, Tenis Kulübü.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]