Anthony B. Richmond

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anthony B. Richmond (ur. 7 lipca 1942 roku w Londynie) – brytyjski autor zdjęć filmów kinowych i telewizyjnych, reżyser.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zaczynał karierę w wieku piętnastu lat w kinie brytyjskim, później ze Ścieżką-Wiadomości, gdzie był zaangażowany do pracy za kamerą jako asystent reżysera. Podczas gdy w 1964 roku przebywał w Izraelu podczas kręcenia filmu Judyta, spotykał na swojej drodze Nicolasa Roega, z którym potem pracował przy realizacji filmu Casino Royale (1967). W 1974 roku odebrał nagrodę BAFTA Film za zdjęcia do filmu Don't Look Now. Debiutował jako reżyser dramatu Déjà Vu (1985), gdzie główną rolą zagrała jego ówczesna żona, Jaclyn Smith.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Przez osiem lat był mężem Jaclyn Smith (od 4 sierpnia 1981 do 1989), znanej jako Kelly Garret z serialu Aniołki Charliego. Mają dwoje dzieci: córkę Spencer Margaret (ur. 1983) i syna Gastona (ur. 1986), który w 2002 roku zginął w wypadku motocyklowym w Roatan na honduraskiej wyspie Bahia. Richmond jest także ojcem asystentów kamery na planie filmowym: George'a i Jonathana 'Chunky'ego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]