Antonín Brus z Mohelnice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antonín Brus z Mohelnicy
Arcybiskup Metropolita Praski
Ilustracja
Herb Antonín Brus z Mohelnicy
Data i miejsce urodzenia 13 lutego 1518
Mohelnice
Data i miejsce śmierci 28 sierpnia 1580
Praga
Miejsce pochówku Katedra świętego Wita
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Nominacja biskupia 1558
Sakra biskupia brak danych

Antonín Brus z Mohelnicy (ur. 13 lutego 1518 r. w Mohelnicy; zm. 28 sierpnia 1580 r. w Pradze) – czeski duchowny katolicki, biskup wiedeński w latach 1558-1562 i arcybiskup metropolita praski od 1562 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z czeskiej szlachty. Urodził się w 1518 r. w Mohelnicy. Studiował teologię w Pradze i Krakowie, po której ukończeniu wstąpił do zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą i przyjął święcenia kapłańskie w 1541 r. Uczestniczył następnie w walkach przeciwko Turkom na Węgrzech w latach 1542-1545. Sprawował tam funkcję kapelana. Po powrocie z Węgier pracował jako duszpasterz w Cheb. W 1552 r. został wielkim mistrzem krzyżowców, a następnie głównym kapelanem armii habsburskiej oraz tajnym radcą i spowiednikiem Ferdynanda I.

W 1558 r. został mianowany dzięki poparciu cesarza Ferdynanda I biskupem ordynariuszem wiedeńskim, a trzy lata później arcybiskupem metropolitą praskim, uzyskując papieską prowizję na to stanowisko, które nie było obsadzone od 1425 r.

Arcybiskup praski[edytuj | edytuj kod]

Jako pierwszy od czasów husyckich arcybiskup praski postawił sobie za cel wprowadzenie reform Soboru Trydenckiego w archidiecezji praskiej.

Dzięki wsparciu ze strony cesarza i jego opiece finansowej, która stała się głównym źródłem finansowania dla archidiecezji przez kolejne 120 lata, rozpoczął pracę na odbudowę i reformą w dużej mierze zlikwidowanych struktur Kościoła katolickiego w Czechach, rehabilitacją i wzmocnieniem morale księży. Dołożył wszelkich starań w celu złagodzenia napięć między katolikami a utrakwistami, mając nadzieje, że uda mu się, że uda mu się ich nakłonić do masowego powrotu do Kościoła katolickiego, co jednak mu się nie udało.

Jako arcybiskup praski dwukrotnie uczestniczył w koronacji władców czeskich: Maksymiliana II i Rudolfa II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lactantius Johannes Codicius: De … Antonio Muglicio, Episcopo Viennesi iam confirmato, idyllion pietas. Viennae Austriae 1561. (Lobgedicht auf Anton Brus v. Müglitz als Bischof von Wien).
  • Antonius archiepisc. Pragensis [Anton Brus von Müglitz]: Oratio in Divi Ferdinandi augusti imperatoris allazione… [Leichenpredigt auf Kaiser Ferdinand I. (†25. Juli 1564)] Budissinae 1565.
  • Reformations-Artikel des Erzbischofs von Prag Anton Brus aus dem Jahre 1564. Hrsg. von B. Dudik. Wien 1871.
  • Briefe des Prager Erzbischofs Anton Brus von Müglitz, 1562-1563. Hrsg. von S[amuel] Steinherz. Prag 1907.
  • Klement Borový: Antonín Brus z Mohelnice, arcibiskup Pražský. Historicko-kritický životopis. Na oslavu 900letého jubilea diecése Pražské. Praha 1873.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Václav z Hradešína
Cross with red star.png Wielki Mistrz Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą
1552-1580
Cross with red star.png Następca
Martin Medek