Anton Josef Gruscha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anton Josef Gruscha
kardynał prezbiter
Ilustracja
Herb Anton Josef Gruscha In nomine Jesu
W imię Jezusa
Kraj działania  Austro-Węgry
Data i miejsce urodzenia 3 listopada 1820
Wiedeń
Data i miejsce śmierci 5 sierpnia 1911
Gloggnitz
Miejsce pochówku Katedra św. Szczepana w Wiedniu
arcybiskup Wiednia
Okres sprawowania 1890 - 1911
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 4 maja 1843
Nominacja biskupia 28 marca 1878
Sakra biskupia 28 kwietnia 1878
Kreacja kardynalska 1 czerwca 1891
Leon XIII
Kościół tytularny Santa Maria degli Angeli
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 28 kwietnia 1878
Konsekrator Johann Rudolf Kutschker
Współkonsekratorzy Matthäus Joseph Binder
Eduard Angerer

Anton Josef Gruscha (ur. 3 listopada 1820 w Wiedniu, zm. 5 sierpnia 1911 w Gloggnitz) – austriacki duchowny katolicki, arcybiskup Wiednia i kardynał.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Święcenia kapłańskie otrzymał 4 maja 1843. W 1849 uzyskał doktorat z teologii na Uniwersytecie Wiedeńskim. Pracował przez wiele lat w parafii św. Leopolda, a także jako nauczyciel religii w gimnazjum, kaznodzieja w katedrze wiedeńskiej, profesor teologii na uniwersytecie. Nosił też tytuł szambelana supernumerariusza Jego Świątobliwości.

28 marca 1878 został apostolskim wikariuszem polowym cesarskiej i królewskiej Armii ze stolicą tytularną Carre. Sakry udzielił mu kardynał Johann Rudolf Kutschker, arcybiskup Wiednia. Po śmierci Cölestina Ganglbauera było wielu kandydatów na urząd metropolity Wiednia. Cesarz będąc w dylemacie kogo wybrać, za namową jednego z prałatów, wybrał biskupa, którego nikt się nie spodziewał. W ten sposób syn prostego rzemieślnika Anton Gruscha został metropolitą stolicy cesarstwa. Na konsystorzu z czerwca 1891 kreowany kardynałem prezbiterem tytułu Santa Maria degli Angeli. Brał udział w konklawe 1903, na które przybył podupadły na zdrowiu, z ciężkimi problemami ze wzrokiem i słuchem. Zmarł na zamku Kranichberg niedaleko Gloggnitz w wieku ponad 90 lat. Pochowany w katedrze metropolitalnej św. Szczepana w Wiedniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]