Antoni (Zybielin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni
Aleksiej Zybielin
arcybiskup kazański i swijaski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia ok. 1730
Moskwa
Data śmierci 27 września 1797
Miejsce pochówku ?
arcybiskup kazański
Okres sprawowania 1782-1785
Wyznanie prawosławie
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Śluby zakonne 1760
Diakonat do 1760
Prezbiterat do 1760
Chirotonia biskupia 10 października 1770
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 10 października 1770
Miejscowość Moskwa
Miejsce Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Konsekrator Ambroży (Zertis-Kamienski)

Antoni, imię świeckie Aleksiej Gierasimowicz Zybielin (ur. ok. 1730 w Moskwie, zm. 27 września 1797) - rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem duchownego prawosławnego. Prawdopodobnie ukończył Akademię Słowiańsko-Grecko-Łacińską, a po jej ukończeniu został wyświęcony na diakona, zapewne zajmując miejsce ojca (w osiemnastowiecznej Moskwie miejsca duchownych - kapłanów i diakonów - były dziedziczone). W 1760 Aleksiej Zybielin, po śmierci żony, złożył wieczyste śluby mnisze i został wykładowcą w Akademii Słowiańsko-Grecko-Łacińskiej. W kolejnych latach wykładał w coraz wyższych klasach, uzyskując w 1763 stanowisko wykładowcy klasy filozofii i prefekta[1]. W końcu marca 1768 został wykładowcą klasy teologicznej i rektorem Akademii, zaś w kwietniu mianowano go przełożonym Monasteru Zaikonospasskiego, w którym swoją siedzibę miała uczelnia[1].

Wyświęcony na biskupa został 10 października 1770; ceremonii chirotonii przewodniczył metropolita moskiewski Ambroży, zaś jego pierwszą katedrą była eparchia archangielska i chołmogorska, w której działał przez dwa i pół roku. W Chołmogorach zajmował się przede wszystkim urządzeniem seminarium duchownego. W 1773 przeniesiono go na katedrę niżnonowogrodzką. Jako ordynariusz tejże eparchii utworzył niższe szkoły duchowne w Ałatyrze, Kurmyszu, Sarańsku i Łyskowie i wspierał rozwój miejscowego seminarium. Regularnie wygłaszał kazania. W 1782 został arcybiskupem kazańskim w miejsce odchodzącego w stan spoczynku metropolity Beniamina[1].

Arcybiskup Antoni nie dokonał niczego znaczącego w czasie trzyletniego sprawowania urzędu. Prawdopodobnie niezadowolony z nominacji mimo stosunkowo młodego wieku już w 1785 na własne życzenie odszedł w stan spoczynku. Został wówczas wyznaczony na przełożonego monasteru św. Makarego Żółtowodzkiego z miesięcznym uposażeniem w wysokości tysiąca rubli. W klasztorze przeżył dwanaście lat. Zmarł w 1797 i został pochowany w cerkwi Trójcy Świętej w kompleksie klasztornym[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jego młodszy brat Siemion Zybielin ukończył, jako jeden z pierwszych, Uniwersytet Moskiewski i został wykładowcą medycyny. Drugi brat, Iwan, pod nazwiskiem Gierasimow został urzędnikiem państwowym i osiągnął rangę radcy nadwornego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]