Antoni Chlondowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni Chlondowski
Antoni Hlond
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1884
Kosztowy, Mysłowice
Data i miejsce śmierci 13 maja 1963
Czerwińsk nad Wisłą
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Salezjanie
Śluby zakonne 1900
Prezbiterat 1909
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Antoni Chlondowski, SDB, właściwie Antoni Hlond (zmienił nazwisko, aby nie kojarzono go z bratem, kardynałem Augustem Hlondem, prymasem Polski), także Antoni Hlond-Chlondowski (ur. 13 czerwca 1884 w Kosztowach na Górnym Śląsku, zm. 13 maja 1963 w Czerwińsku nad Wisłą) – polski salezjanin, kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przyszedł na świat w rodzinie Jana Hlonda i Marii z domu Imiela. Rodzonymi braćmi Antoniego Hlonda byli Ignacy i August, obaj salezjanie; August był prymasem Polski. Studiował filozofię i teologię we Włoszech w Lombriasco i na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a także w Radnej w Słowenii i w Ratyzbonie.

Od dziecka przejawiał zdolności muzyczne. Od 1904 ukazywały się drukiem jego kompozycje muzyczne. W latach 1903-1907 uczył muzyki i kierował chórem w Oświęcimiu. Następnie w Przemyślu założył szkołę organistowską. Jego dorobek kompozytorski, obejmujący pieśni liturgiczne, msze i preludia, stanowi blisko 4000 utworów. Był przedstawicielem cecylianizmu w muzyce.

W latach 1925-1930 był prowincjałem swojej macierzystej prowincji zakonnej.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem muzyki do śpiewanych w polskich kościołach pieśni Pan zstąpił z nieba, Maryjo coś w niebie oraz Maryjo, ja Twe dziecię[1]. W latach 1966-1997 przypisywano mu (prawdopodobnie błędnie[2]) autorstwo muzyki do polskiej wersji Ciebie Boga wysławiamy.

  • Antoni Chlondowski: Dwanaście Pieśni Eucharystycznych na 1 i 2 głosy z towarzyszeniem organu op. 31. Przemyśl: 1913.
  • Antoni Chlondowski: Nauka harmonji / przystępnie i treściwie oprac. Antoni Chlondowski. Przemyśl: nakł. Salezjańskiej Szkoły Organistów, 1929.
  • Antoni Chlondowski: Dwanaście pieśni do św. Teresy od Dzieciątka Jezus [op. 59] na 1 i 2 głosy równe z towarzystwem organów. Przemyśl: nakł. Salezjańskiej Szkoły Organistów, 1931.
  • Antoni Chlondowski, ks. Idzi Ogierman-Mański: Śpiewy ku czci świętej Cecylii patronki muzyki kościelnej : na chór mieszany a cappella i na chór mieszany z towarzyszeniem organów. 1933.
  • Antoni Chlondowski: Dwanaście pieśni eucharystycznych : op. 31 : na 1 i 2 głosy równe z organami z dodatkiem chórów na 4 gł. miesz. ad lib.. Wyd. 4. rozszerzone. Warszawa: Wydawnictwo Salezjańskie, 1948.
  • Antoni Chlondowski: Zbiór 225 łatwych preludiów : na organy lub harmonium w najwięcej używanych tonacjach dur i moll. Poznań: Księgarnia Św. Wojciecha, 1960.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alfred Sulik: Hlond Antoni. www.m-ce.pl. [dostęp 8 kwietnia 2009].
  2. Janusz Drewniak: Czyja to melodia? W poszukiwaniu kompozytora Te Deum. www.opoka.org.pl. [dostęp 8 kwietnia 2009].