Antoni Hałko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni Hałko
Ilustracja
Antoni Hałko w lutym 1927
Data i miejsce urodzenia 15 lipca 1896
Władysławów (obecnie Litwa)
Data i miejsce śmierci 15 sierpnia 1967
Warszawa
Przynależność polityczna PSL „Wyzwolenie”, Stronnictwo Chłopskie, Stronnictwo Ludowe, Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (1920-1941) Medal Niepodległości

Antoni Henryk Hałko (ur. 15 lipca 1896 we Władysławowie, zm. 15 sierpnia 1967 w Warszawie) – polski polityk ruchu ludowego, poseł na Sejm I kadencji w II RP, publicysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny chłopskiej. Uczęszczał i ukończył gimnazjum w Mariampolu, uzyskując maturę w 1914. Przez 4 lata studiował prawo na Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Od 1919 w PZL „Odrodzenie” (członek zarządu głównego w Wilnie), a także w PSL „Wyzwolenie”, (sekretarz generalny tego ugrupowania na Ziemi Wileńskiej i Nowogródzkiej). Był także kierownikiem wydziału organizacyjnego partii oraz sekretarzem PSL „Wyzwolenie” (w latach 1922–1927).

W 1922 został posłem z okręgu nr 64. W 1927 przeszedł do Stronnictwa Chłopskiego. W partii tej był jednym z rozłamowców prosanacyjnych, który miał miejsce w SCh w 1930. Hałko objął funkcję sekretarza Centralnego Komitetu Wykonawczego rozłamowego Stronnictwa. Wkrótce potem został jednak oskarżony o sprzeniewierzenia finansowe i wykluczony z ugrupowania.

Był także publicystą – od 1922 w kolegium redakcyjnym „Wyzwolenia Ludu” i „Wyzwolenia”, a od 1927 w „Gazecie Chłopskiej”.

Podczas II wojny światowej działał w konspiracji. Został za to aresztowany przez Niemców, którzy uwięzili go na Pawiaku.

Po 1945 był członkiem Stronnictwa Ludowego i Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Działał także w organizacjach samorządowych i gospodarczych. Był m.in. członkiem ZBoWiD.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]