Antoni Pomieczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni Pomieczyński
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 15 stycznia 1797
Swarzewo
Data i miejsce śmierci 11 sierpnia 1876
Pelplin
Profesor w seminariach duchownych we Włocławku oraz w Pelplinie
Okres sprawowania od 1823
dyrektor Ligi Polskiej Kwidzyńsko-Gniewskiej
Okres sprawowania okres Wiosny Ludów
Wyznanie katolicyzm
Inkardynacja archidiecezja warszawska
Prezbiterat 1820

Antoni Pomieczyński (ur. 15 stycznia 1797 w Swarzewie koło Pucka, zm. 11 sierpnia 1876 w Pelplinie) – polski duchowny katolicki, działacz narodowy.

Kaształcił się w szkołach klasztornych w Wejherowie i Włocławku. Uczęszczał do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie w 1820 otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie studiował teologię i języki wschodnie w Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. Od 1823 pracował jako profesor w seminariach duchownych we Włocławku oraz w Pelplinie. W 1832 objął probostwo w Gniewie, a w 1838 w Lignowach pod Pelplinem. Od 1857 r. kanonik katedralny chełmiński[1].

W okresie Wiosny Ludów zaangażował się w działalność polityczną. Był dyrektorem Ligi Polskiej Kwidzyńsko-Gniewskiej[1] i z jej ramienia wszedł do Rady Prowincjonalnej dla Pomorza (1849). Z inicjatywy Rady wyszedł „Memoriał Ludności Polskiej Prus Zachodnich w sprawie uwzględnienia jej potrzeb narodowych i kulturalnych” skierowany do władz w Berlinie. Podpisał także petycję duchowieństwa o szersze uwzględnienie w szkolnictwie elementarnym i gimnazjach pomorskich języka polskiego.

Stał się czynnym propagatorem Towarzystwa Pomocy Naukowej dla Młodzieży Prus Zachodnich w Chełmnie, stając się jednym z najbardziej zasłużonych członków tej organizacji.

Pochowany został w katedrze pelplińskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]